Back to top

Skåne vann TV-pucken 2017

Skåne är mästare efter att ha besegrat Ångermanland med 5-4 (3-1, 2-3) i TV-puckens final i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg.

Foto.Bildbyrån.
Foto.Bildbyrån.

Ångermanland-Skåne 4-5 (1-3, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (02:46) Kalle Bartholdsson (Oskar Hassel), PP1 0-2 (11:05) Linus Jönsson (Christian Jonsson, Kevin Engvall), PP1 1-2 (15:29) Hugo Styf (Anton Sohlin, Isak Norén), EQ 1-3 (18:02) Hugo Nilsson (Daniel Selway)
Skott: 14-11.
Period 2: SH1 2-3 (01:28) William Wallinder, EQ 2-4 (03:47) Oskar Magnusson, EQ 3-4 (06:12) Wictor Åhström (Albin Svedin), PP1 4-4 (08:47) Wictor Åhström (William Wallinder, Philip Eriksen), EQ 4-5 (17:03) Anton Olsson (Victor Stjernborg, Linus Jönsson)
Skott: 16-5. Totalt: 30-16.
Utvisningar: Ångermanland 3x2 min., Skåne 3x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 1 355
Matchens lirare:
Ångermanland: Wictor Åhström
Skåne: Casper Lindahl
 

FAKTA/SKÅNES FINALER

Placering i fjol, 2016:
Skåne hamnade på tolfte plats efter att ha blivit fyra i placeringsgrupp E för platserna 9-12 

Placering i maratontabellen efter 2016 års turnering: Femte plats. 

Vinster i TV-pucken: Tre stycken.
1987 Skåne-Norrbotten 3-2
1989 Skåne-Dalarna 5-4
2017 Skåne-Ångermanland 5-4 (3-1, 2-3) 

Antal TV-pucksfinaler: Tio stycken.
1985 Norrbotten-Skåne 6-4
1987 Skåne-Norrbotten 3-2
1989 Skåne-Dalarna 5-4
1991 Småland-Skåne 5-1
1993 Ångermanland-Skåne 7-1
1994 Ångermanland-Skåne 6-2
2005 Värmland-Skåne 4-1
2006 Göteborg-Skåne 2-1 efter Overtime och straffar
2009 Stockholm-Skåne 1-0
2017 Skåne-Ångermanland 5-4 (3-1, 2-3)

 

INDIVIDUELLA UTMÄRKELSER I TV-PUCKEN 2017:
Stefan Livs Målvaktspris till bäste målvakt i TV-pucken 2017: Emil Holmström, Stockholm Syd
Lill-Strimmas stipendium till bäste back i TV-pucken 2017: Ivan Zivlak, Östergötland
Sven Tumbas stipendium till bäste forward i TV-pucken 2017: Alexander Holtz, Stockholm Syd
Skodas pris till TV-puckens mest värdefulle spelare, MVP: Oskar Magnusson, Skåne
Elitdomarföreningen, EDF:s pris till årets finaldomare i TV-pucken 2017:
Huvuddomare: Johan Wedin, Skövde
Linjemän: Tobias Ericson, Helsingborg, Filip Samuelsson, Huddinge

 

Här nedan återfinns resultat och matchfakta från kvartsfinalerna i TV-pucken på fredagen.

FINALSPELET

SEMIFINALERNA

Ångermanland-Skåne spelar final i TV-pucken klockan 13.30 söndagen den 5 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg.

Här bifogas resultat och matchfakta från semifinalerna i TV-pucken på lördagen.

Match om tredje plats
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 11.00 Östergötland-Stockholm Syd

Final
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 13.30 Ångermanland-Skåne 

SEMIFINALERNA

Lördagen den 4 november 2017
Semifinal 1
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Ångermanland-Östergötland 3-1 (0-1, 3-0)
Period 1: PP1 0-1 (09:00) Filip Wiberg (Ivan Zivlak, Elliot Ekmark
Skott: 11-14.
Period 2: PP1 1-1 (05:28) Philip Eriksen (Andreas Nilsson, Wictor Åhström), EQ 2-1 (11:33) Wictor Åhström (Theodor Niederbach), EQ 3-1 (15:32) Theodor Niederbach (Viktor Sjölen)
Skott: 10-12. Totalt: 21-26.
Utvisningar: Ångermanland 3x2 min., Östergötland 3x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 1 188
Matchens lirare:
Ångermanland: Viktor Karlström
Östergötland: Ivan Zivlak

Semifinal 2
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Stockholm Syd-Skåne 2-5 (2-2, 0-3)
Period 1: EQ 0-1 (02:39) Kevin Engvall, EQ 0-2 (08:01) Oskar Magnusson (William Von Barnekow Löfberg), EQ 1-2 (12:38) Alexander Holtz (Jonathan Andersson), EQ 2-2 (17:09) Alexander Holtz (William Eklund, Filip Bratt)
Skott: 16-20.
Period 2: EQ 2-3 (08:45) Hugo Nilsson (Hugo Eliasson, Jonatan Svensson), EQ 2-4 (17:49) William Von Barnekow Löfberg (Oskar Hassel, Hampus Plato), EQ 2-5 (19:03) Hampus Plato
Skott: 12-9. Totalt: 28-29.
Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., Skåne 2x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 1 473
Matchens lirare:
Stockholm Syd: Alexander Holtz
Skåne: Hampus Plato

Placeringsmatch 1, platserna 5-8
Oasens Ishall, Kungälv

Stockholm Nord-Gästrikland 5-2 (3-0, 2-2)

Period 1: EQ 1-0 (05:26) Emanuel Hansen (Filip Barklund, Elliot Ekefjärd), EQ 2-0 (09:07) Elliot Ekefjärd (Emanuel Hansen), EQ 3-0 (11:05) Jeremias Lindewall (Tim Wikström, Linus Mattisson)

Skott: 10-10.

Period 2: EQ 3-1 (06:39) Max Grundel (Edvin Färnstrand), PP1 4-1 (09:49) Alex Ånnhagen (Filip Barklund), EQ 4-2 (16:54) Adam Dahlström (Calle Westerlund), EQ 5-2 (19:52) Jeremias Lindewall

Skott: 6-12. Totalt: 16-22.

Utvisningar: Stockholm Nord 1x2 min., Gästrikland 3x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 161

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Emanuel Hansen

Gästrikland: Edvin Färnstrand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8
Oasens Ishall, Kungälv

Västerbotten-Värmland 4-3 (1-1, 2-2, 0-0, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (17:42) Alfred Bergman (Joel Nyström, Linus Lööf), EQ 1-1 (19:24) Jacob Sundin (Oscar Nilsson, Alexander Bodén)

Skott: 14-9.

Period 2: EQ 1-2 (04:41) Leo Lööf (Richard Jägermyr, Johan Ekberg), EQ 2-2 (13:33) Per Jonsson (Elias Stenman), PP2 3-2 (16:38) Måns Forsfjäll (Oscar Nilsson, Jacob Sundin), PP1 3-3 (19:33) Richard Jägermyr (Leo Lööf, Linus Lööf)

Skott: 12-10.

Overtime:

Skott: 3-4.

Straffar: 1-0 Simon Robertsson

Skott: 1-0. Totalt: 30-23.

Utvisningar: Västerbotten 7x2 min., Värmland 6x2 min.

Domare: Filip Granrud, Karlstad

Publik: 197

Matchens lirare:

Västerbotten: Måns Forsfjäll

Värmland: Richard Jägermyr

KVARTSFINALERNA

Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Stockholm Nord-Ångermanland 2-3 (1-1, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:44) Theodor Niederbach (Philip Eriksen), EQ 1-1 (06:51) Jeremias Lindewall
Skott: 10-10.
Period 2: SH1 1-2 (14:20) Albin Svedin (Isak Norén), PP1 2-2 (15:35) Oliver Håkansson (Emanuel Hansen, Norton Åbom), EQ 2-3 (19:46) Albin Svedin (Alex Näslund, Hugo Styf)
Skott: 7-13. Totalt: 17-23.
Utvisningar: Stockholm Nord 2x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 503
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Oscar Sohrner
Ångermanland: Theodor Niederbach

Kvartsfinal 2
Gästrikland-Östergötland 1-3 (1-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (08:21) Filip Wiberg (Ivan Zivlak), EQ 1-1 (14:46) Adam Dahlström (Alexander Ljungkrantz), PP1 1-2 (16:56) Albin Persson (Ivan Zivlak)
Skott: 9-11.
Period 2: EQ 1-3 (16:21) Filip Wiberg (Albin Persson)
Skott: 9-12. Totalt: 18-23.
Utvisningar: Gästrikland 2x2 min., Östergötland 4x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 532
Matchens lirare:
Gästrikland: Linus Åkerson
Östergötland: Filip Wiberg

Kvartsfinal 3
Stockholm Syd-Västerbotten 2-1 (1-1, 1-0)
Period 1: PP1 1-0 (11:07) Kim Miller (William Eklund, Alexander Holtz), PP1 1-1 (13:37) Oscar Nilsson (Måns Forsfjäll, Olle Karlsson)
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 2-1 (13:48) Alexander Holtz (William Eklund)
Skott: 5-8. Totalt: 21-20.
Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., 1x10, Västerbotten 2x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 870
Matchens lirare:
Stockholm Syd: William Eklund
Västerbotten: Oscar Nilsson

Kvartsfinal 4
Skåne-Värmland 3-2 (1-1, 2-1)
Period 1: PP1 0-1 (03:35) Johan Ekberg (Christopher Lynch, Richard Jägermyr), EQ 1-1 (16:20) Hampus Plato (William Von Barnekow Löfberg, Kalle Bartholdsson)
Skott: 13-6.
Period 2: EQ 2-1 (06:08) Daniel Selway (Hugo Wendt, Liam Thell), PP1 3-1 (13:09) Christian Jonsson (Tor Ehnrot), SH1 3-2 (13:23) Johan Ekberg (Alfred Bergman)
Skott: 9-12. Totalt: 22-18.
Utvisningar: Skåne 2x2 min., Värmland 2x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 873
Matchens lirare:
Skåne: Calle Clang
Värmland: Christopher Lynch

Kvartsfinalgruppspelet spelades den 1-2 november 2017 i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.
Finalspelet spelas den 3-6 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv.
Placeringsspel om platserna 9-16 spelas 3-4 november 2017 i Angered Arena, Göteborg, och Åby Ishall, Mölndal.
Deltagande lag i TV-pucken 2017 ska bestå av spelare födda 2002 eller senare. 

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017
Stockholm Nord, Värmland, Uppland, Hälsingland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Stockholm Nord-Hälsingland     8-1 (4-0, 4-1)                    300
1/11 Värmland-Uppland                     4-3 (3-2, 1-1)                    325

Torsdagen den 2 november 2017

Värmland-Hälsingland 5-1 (5-0, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:04) Elias Ås Soussan (Samuel Eriksson), EQ 2-0 (04:55) Samuel Eriksson (Gustav Jeppsson, Joel Nyström), EQ 3-0 (07:48) Linus Lööf (Elias Ås Soussan, Samuel Eriksson), EQ 4-0 (09:54) Leo Lööf (Richard Jägermyr, Johan Ekberg), PS 5-0 (18:42) Richard Jägermyr
Skott: 15-6.
Period 2: EQ 5-1 (16:33) Elias Eriksson (Jonas Persson, Olle Jonsson)
Skott: 17-10. Totalt: 32-16.
Utvisningar: Värmland 3x2 min., Hälsingland 5x2 min., 1x10
Domare: Anton Söderlind, Jonstorp
Publik: 180
Matchens lirare:
Värmland: Samuel Eriksson
Hälsingland: Elias Eriksson 

Uppland-Stockholm Nord 0-1 (0-1, 0-0)
Period 1: EQ 0-1 (02:37) Norton Åbom (Filip Barklund, Tim Welin)
Skott: 7-16.
Period 2:
Skott: 6-9. Totalt: 13-25.
Utvisningar: Uppland 0x2 min., Stockholm Nord 1x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 120
Matchens lirare:
Uppland: Daniel Ljungman
Stockholm Nord: Jesper Vikman 

Hälsingland-Uppland 4-5 (1-2, 3-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (05:50) Philip Hägerström (Love Lindquist), EQ 1-1 (09:15) Alvin Rosdahl (Nils Nordh), EQ 1-2 (19:02) Daniel Ljungman (Richard Nilsson-Sahlin, Mateusz Szurowski)
Skott: 10-11.
Period 2: EQ 1-3 (00:08) Mateusz Szurowski (Daniel Ljungman), EQ 2-3 (00:51) Victor Eriksson (William Gradin, Nils Nordh), EQ 3-3 (02:03) Elias Eriksson (Oskar Klaar, Emil Lothström), SH1 4-3 (14:03) Alvin Rosdahl, PP1 4-4 (14:19) Richard Nilsson-Sahlin
Skott: 10-15.
Overtime:PP1 4-5 (03:26) Daniel Ljungman (Mateusz Szurowski, Dennis Björkman)
Skott: 1-5. Totalt: 21-31.
Utvisningar: Hälsingland 4x2 min., Uppland 1x2 min.
Domare: Anton Söderlind, Jonstorp
Publik: 300 

Stockholm Nord-Värmland 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (05:13) Samuel Eriksson (Joel Nyström), PP1 1-1 (06:40) Oscar Sohrner (Axel Kumlin)
Skott: 8-8.
Period 2:
Skott: 5-8.
Overtime:
Skott: 2-2.
Straffar:1-0 Henrik Hallberg
Skott: 1-0. Totalt: 16-18.
Utvisningar: Stockholm Nord 5x2 min., Värmland 1x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 300
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Martin Arpe
Värmland: Joel Nyström 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

11-2

8

0

0

1

0

2

Värmland

3

2

1

0

10-6

7

0

0

0

1

3

Uppland

3

0

1

2

8-9 

2

1

0

0

0

4

Hälsingland

3

0

1

2

6-18

1

0

1

0

0

Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017
Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, Småland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Stockholm Syd-Småland           5-3 (2-2, 3-1)                    220
1/11 Östergötland-Södermanland      6-4 (4-2, 2-2)                    175

Torsdagen den 2 november 2017

Östergötland-Småland 3-4 (2-2, 1-1, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:53) Oscar Ekman (William Magnusson), EQ 2-0 (07:21) Filip Wiberg (Albin Persson), EQ 2-1 (09:01) Helge Grans (Emil Andrae), SH1 2-2 (14:57) Marcus Almlöw (Helge Grans)
Skott: 14-11.
Period 2: PP1 2-3 (00:52) Helge Grans (Emil Andrae), EQ 3-3 (18:48) Elliot Ekmark (Ivan Zivlak, William Magnusson)
Skott: 7-10.
Overtime:EQ 3-4 (04:19) Oskar Olausson (Oscar Lilja)
Skott: 2-3. Totalt: 23-24.
Utvisningar: Östergötland 3x2 min., Småland 2x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 317
Matchens lirare:
Östergötland: Ivan Zivlak
Småland: Helge Grans 

Södermanland-Stockholm Syd 1-2 (0-1, 1-1)
Period 1: PP1 0-1 (00:49) Samuel Lindecrantz (Wiktor Nilsson)
Skott: 16-10.
Period 2: EQ 0-2 (12:30) Wiktor Nilsson (Lucas Ölvestad), EQ 1-2 (15:35) Lucas Ekholm (Johannes Jämsén, Samuel Lindberg)
Skott: 9-9. Totalt: 25-19.
Utvisningar: Södermanland 1x2 min., Stockholm Syd 2x2 min.
Domare: Jonas Boman, Lycksele
Publik: 344
Matchens lirare:
Södermanland: Joel Norlin
Stockholm Syd: Emil Holmström 

Småland-Södermanland 0-3 (0-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (09:42) Hampus Sjölund (Lucas Ekholm, Johannes Jämsén), EQ 0-2 (18:18) Hampus Sjölund
Skott: 15-14.
Period 2: EQ 0-3 (01:09) Isak Welff
Skott: 22-9. Totalt: 37-23.
Utvisningar: Småland 3x2 min., Södermanland 2x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 231 

Stockholm Syd-Östergötland 3-0 (3-0, 0-0)
Period 1: EQ 1-0 (04:42) Samuel Lindecrantz, EQ 2-0 (08:44) Linus Unger (Alex Korpela), EQ 3-0 (09:24) Alexander Holtz (William Eklund, Jonathan Andersson)
Skott: 16-8.
Period 2: 
Skott: 9-9. Totalt: 25-17.
Utvisningar: Stockholm Syd 0x2 min., Östergötland 2x2 min.
Domare: Jonas Boman, Lycksele
Publik: 218 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Syd

3

3

0

0

10-4

9

0

0

0

0

2

Östergötland

3

1

1

1

9-11

4

0

1

0

0

3

Södermanland

3

1

0

2

8-8

3

0

0

0

0

4

Småland

3

0

1

2

7-11

2

1

0

0

0

Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017
Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, Västmanland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Göteborg-Västmanland                                     5-1 (1-1, 4-0)                    1 327
1/11 Gästrikland-Västerbotten                                  1-2 (0-1, 1-1)                    471 

Torsdagen den 2 november 2017

Gästrikland-Västmanland 4-2 (1-1, 3-1)
Period 1: PP1 0-1 (14:15) Gustav Lagerlöf (Simon Lindblom), EQ 1-1 (18:29) Max Grundel (William Eriksson)
Skott: 14-9.
Period 2: EQ 2-1 (03:56) Max Grundel (Rasmus Hemström), PP1 2-2 (08:13) Axel Knudsen (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), EQ 3-2 (17:07) Alexander Ljungkrantz (William Eriksson), EQ 4-2 (18:59) Edvin Färnstrand (Alexander Ljungkrantz, Adam Dahlström)
Skott: 7-12. Totalt: 21-21.
Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 225
Matchens lirare:
Gästrikland: Max Nilsson
Västmanland: Axel Knudsen 

Västerbotten-Göteborg 4-3 (1-1, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (10:34) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg, Viktor Bernhardtz), PP1 1-1 (12:36) Kalle Holmberg (Ludvig Lindström, Elias Stenman)
Skott: 10-12.
Period 2: EQ 2-1 (02:44) Gabriel Säll, EQ 2-2 (07:24) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg), EQ 2-3 (07:40) Lucas Raymond (William Hallen), EQ 3-3 (10:12) Henric Arvidsson (Rocky Persson, Erik Weiborn), EQ 4-3 (16:47) Per Jonsson (Max Johansson)
Skott: 7-19. Totalt: 17-31.
Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Göteborg 3x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 927
Matchens lirare:
Västerbotten: Lucas Olander
Göteborg: Gustav Portillo 

Västmanland-Västerbotten 3-2 (1-0, 2-2)
Period 1: EQ 1-0 (16:40) Gustav Lagerlöf (Edvin Engström)
Skott: 7-14.
Period 2: EQ 1-1 (02:23) Max Johansson (Per Jonsson), PP1 2-1 (07:22) Edvin Engström (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-1 (11:24) Wille Bärehag (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-2 (18:48) Filip Wiberg (Alexander Bodén)
Skott: 11-16. Totalt: 18-30.
Utvisningar: Västmanland 4x2 min., Västerbotten 4x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 250
Matchens lirare:
Västmanland: Edvin Engström
Västerbotten: Max Johansson 

Göteborg-Gästrikland 3-4 (2-2, 1-2)
Period 1: PP1 1-0 (01:10) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond), SH1 1-1 (11:56) Anton Casselstål (Alexander Ljungkrantz), PP1 1-2 (15:19) Max Grundel (William Eriksson, Hampus Engman), PP1 2-2 (16:37) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond)
Skott: 9-12.
Period 2: PP1 2-3 (03:34) Edvin Färnstrand (Adam Dahlström, Alexander Ljungkrantz), PP1 3-3 (16:13) Daniel Torgersson (Gustav Portillo, Lucas Raymond), EQ 3-4 (17:44) Max Grundel
Skott: 11-8. Totalt: 20-20.
Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Gästrikland 5x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 750
Matchens lirare:
Göteborg: Lucas Raymond
Gästrikland: Max Grundel 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

3

2

0

1

9-7

6

0

0

0

0

2

Västerbotten

3

2

0

1

8-7

6

0

0

0

0

3

Göteborg

3

1

0

2

11-9

3

0

0

0

0

4

Västmanland

3

1

0

2

6-11

3

0

0

0

0

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017
Ångermanland, Örebro, Skåne, Västergötland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Ångermanland-Västergötland    2-1 (1-0, 1-1)                    300
1/11 Örebro län-Skåne                       0-6 (0-2, 0-4)                    400

Torsdagen den 2 november 2017

Örebro län-Västergötland 1-4 (0-1, 1-3)
Period 1: PP1 0-1 (16:20) Elias Andersson (Ville Rosén, Anton Johannesson)
Skott: 6-13.
Period 2: SH1 0-2 (02:09) Jakob Johannesson, PP1 1-2 (09:06) Hugo Throsandher (Simon Forsmark), EQ 1-3 (15:29) Samuel Karlsson (Hampus Serrestam, Liam Dower Nilsson), EQ 1-4 (18:51) Elliot Hjalmar (Jakob Johannesson)
Skott: 7-13. Totalt: 13-26.
Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Västergötland 3x2 min.
Domare: Filip Granrud, Karlstad
Publik: 335
Matchens lirare:
Örebro län: Simon Forsmark
Västergötland: Jakob Johannesson 

Skåne-Ångermanland 3-1 (2-0, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (07:35) Anton Olsson (Casper Lindahl), EQ 2-0 (11:44) William Von Barnekow Löfberg (Oskar Magnusson)
Skott: 14-9.
Period 2: EQ 2-1 (16:06) Theodor Niederbach (Hugo Styf), EQ 3-1 (19:20) Oskar Magnusson (Hampus Plato)
Skott: 8-22. Totalt: 22-31.
Utvisningar: Skåne 1x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 379
Matchens lirare:
Skåne: Daniel Selway
Ångermanland: Alex Näslund 

Västergötland-Skåne 1-5 (1-2, 0-3)
Period 1: EQ 1-0 (08:06) Erik Möller (Elias Andersson), EQ 1-1 (12:16) Oskar Magnusson (Kalle Bartholdsson), PS 1-2 (17:05) Kevin Engvall
Skott: 13-14.
Period 2: PP2 1-3 (07:07) Hampus Plato (Kalle Bartholdsson, Anton Olsson), PP1 1-4 (07:50) Kalle Bartholdsson (William Von Barnekow Löfberg, Anton Olsson), PP1 1-5 (15:58) Kalle Bartholdsson (Hampus Plato, Oskar Magnusson)
Skott: 4-13. Totalt: 17-27.
Utvisningar: Västergötland 3x2 min., Skåne 3x2 min.
Domare: Filip Granrud, Karlstad
Publik: 411
Matchens lirare:
Västergötland: Anton Johannesson
Skåne: Oskar Magnusson 

Ångermanland-Örebro län 6-1 (3-0, 3-1)
Period 1: PP1 1-0 (03:37) Albin Svedin (William Wallinder), EQ 2-0 (15:57) Theodor Niederbach (Wictor Åhström), EQ 3-0 (16:39) Albin Svedin (Anton Sohlin, Isak Norén)
Skott: 14-7.
Period 2: SH1 4-0 (00:06) Albin Svedin (Andreas Nilsson), PP2 4-1 (01:47) Samuel Ahlström (Simon Forsmark, Alfred Lindberg), EQ 5-1 (05:30) Theodor Niederbach, EQ 6-1 (13:41) Wille Persson (Isak Norén, Joel Sjölander)
Skott: 11-10. Totalt: 25-17.
Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Örebro län 1x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 287
Matchens lirare:
Ångermanland: Isak Norén
Örebro län: Milton Oscarsson 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Skåne

3

3

0

0

14-2

9

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

9-5

6

0

0

0

0

3

Västergötland

3

1

0

2

6-8

3

0

0

0

0

4

Örebro län

3

0

0

3

2-16

0

0

0

0

0

 

Share this
SHL, HockeyAllsvenskan, Hockeyettan, NHL

SHL-klubbarna avstår 10% av NHL-avtalets ersättning till förmån för underliggande föreningar

NHL ersätter varje år svensk ishockey för de talanger som skriver ett NHL avtal. När säsongens ersättning betalas ut får underliggande föreningar en större ersättning då SHL-klubbarna skänker 10%...

HockeyAllsvenskan, Björklöven, MODO

Transatlanter till HockeyAllsvenskan

Björklöven och MODO förstärker sina trupper.

SHL, HV71

Bergström klar för HV71

HV71 har gjort klart med ett nyförvärv. Det är den landslagsmeriterade forwarden Alexander Bergström som ansluter till laget.
- En skicklig spelare som alltid gör mycket poäng, säger Johan...

SHL, Linköping

Kanadensisk forward till LHC

Linköping Hockey Club meddelar att forwarden Adam Helweka ansluter till SHL-laget. Adam kommer närmast från spel i KHL-laget Barys Nur-Sultan och har skrivit på ett kontrakt för återstoden av...

Dagens matcher

Games By Date 2019-10-14
Group / Time Game Result Venue
HockeyEttan Västra
19:00 Skövde IK - Mariestad BoIS HC Billingehov

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt pren@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.