Back to top

Så spelar lagen på försäsongen

De flesta klubbarna i SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan har klart med försäsongsmatcherna inför hösten. Listan uppdateras kontinuerligt.

Försäsongsmatcherna

Lördag 4 augusti:
AIK – Motstånd ej klart (Gotland)

 

Tisdag 7 augusti:
Vita Hästen – Linköping

 

Onsdag 8 augusti:
Frölunda – Växjö Lakers (Varberg)

 

Torsdag 9 augusti:
BIK Karlskoga – Örebro
Almtuna – Djurgården (Östervåla)

 

Fredag 10 augusti:
Oskarshamn – Kalmar
Lindlövens IF – Forshaga
Huddinge – Djurgården
Södertälje – Vita Hästen (Nyköpng)

 

Lördag 11 augusti:
Sheffield – Leksands IF

 

Söndag 12 augusti:
Sheffield – Leksands IF
Kristianstad – Herlev
Malung – Mora J20

 

Tisdag 14 augusti:
Timrå IK – MODO Hockey
BIK Karlskoga – Vita Hästen (Kristinehamn)
IF Björklöven – Skellefteå
Malmö – Pantern (Limhamn)
 

Onsdag 15 augusti:
Hammarby – Vallentuna
Södertälje – Västervik
Troja-Ljungby – Halmstad
Mariestad – HC Dalen
Nyköping Gripen – Eskilstuna Linden
Västerås – Almtuna
Brynäs – Djurgårdens IF (Tierp)
Tingsryd – Kalmar

 

Torsdag 16 augusti:
Frölunda – HV71 (Kungsbacka)
Boden – Piteå
Luleå – Kärpät (Kalix)
Malmö – Linköping (Tyringe)
Huddinge – Enköping
Mora – Leksands IF (Älvdalen)
Rögle BK – Örebro (Köln)
Sport Vasa – IF Björklöven (Vasa Cup)
Östersund – Borlänge
Malung – Forshaga

 

Fredag 17 augusti:
Karlskrona – Kallinge/Ronneby
Langnau – Örebro (Köln)
Huddinge – Enköping
Oskarshamn – Västervik
RoKi – Kalix
Ässät – IF Björklöven (Vasa Cup)

 

Lördag 18 augusti:
HV71 – Färjestad BK
Skövde – Hanhals
AIK – Brynäs (Norrtälje)
Köln – Örebro
Langnau – Rögle BK (Köln)
Sheffield – Timrå IK
Motstånd ej klart – Vallentuna (Järfälla)
Växjö Lakers – Linköping

 

Söndag 19 augusti:
Köln – Rögle BK
Sheffield – Timrå IK
Enköping – Nyköping Gripen
Motstånd ej klart – Vallentuna (Järfälla)
 

Tisdag 21 augusti:
BIK Karlskoga – Södertälje
MODO J20 – Örnsköldsvik HF
Vimmerby – Mariestad

 

Onsdag 22 augusti
Huddinge – Lindlövens IF
Almtuna – Timrå IK
Kalpa – Karlskrona
HC Dalen – Skövde
Kalix – RoKi
Pantern – Västervik
Boden – Luleå J20
Nyköping Gripen – Köping
Troja-Ljungby – Tranås
Skellefteå – Luleå
Örnsköldsvik HF – Tegs SK
Vännäs – Piteå

 

Torsdag 23 augusti:
Linköping – Djurgårdens IF
Almtuna – Södertälje
Brynäs – Mora (Hofors)
Frölunda – Leksands IF (Strömstad)
Kallinge-Ronneby – Kalmar

 

Fredag 24 augusti:
Frölunda – Färjestad BK (Strömstad)
HV71 – Rögle BK
Enköping – Väsby
Köping – Arboga
Kristianstad – Tyringe
Kalix – Piteå
Oskarshamn – Pantern
Narvik – Kiruna IF
Surahammar – Västerås (Köping)
Vimmerby – Hammarby
Peliitat – Karlskrona
Nybro – Mörrum

 

Lördag 25 augusti:
Enköping – Nyköping Gripen
Leksands IF – Färjestad BK (Strömstad)
Kalmar – Nybro
MODO Hockey – IF Björklöven (SCA Cupen, Sundsvall)
Visby – BIK Karlskoga
Köping – Västerås
Arboga – Surahammar (Köping)
Hudiksvall – Östersund
Boden – Kiruna IF (Narvik)
Frisk-Asker – Borlänge
HC Dalen – Värnamo

 

Söndag 26 augusti
Stjernen – Borlänge
Tranås – Huddinge
SK Lejon – Vännäs
Narvik – Boden
Trångsund – Göta Traneberg
Köping – Surahammar
Västerås – Arboga (Köping)
Sollentuna – Lindlövens IF

 

Måndag 27 augusti
Hanhals – Skövde

 

Tisdag 28 augusti:

Halmstad – Herlev
Lausanne – Luleå (Yverdon)
Skellefteå – MODO Hockey (Strömsund)
Örebro – Färjestad BK (Lindesberg)

 

Onsdag 29 augusti:
Segeltorp – Lindlövens IF
AIK – Vita Hästen (Åkersberga)
Pelicans – HV71
Vallentuna – Väsby
Arboga – Enköping
Forshaga – Malung
Skövde – HC Dalen
Örnsköldsvik HF – Vännäs
Kalmar – Kallinge-Ronneby

 

Torsdag 30 augusti:
Hanhals – Halmstad
Leksands IF – Tingsryd (Säter)
Geneve – Luleå (Yverdon)
Rungsted – Kristianstad
Tranås – Vimmerby
Rögle BK – Linköping (Helsingborg)
Timrå IK – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
CHL: Växjö Lakers – Bern
CHL: Wien – Frölunda

 

Fredag 31 augusti:
Färjestad BK – Brynäs (Karlskoga)
Pantern – Almtuna
Forshaga – Lindlövens IF
Hudiksvall – Borlänge (Järvsö)
Timrå IK – IF Björklöven (SCA Cupen, Sundsvall)
Västervik – Tranås
MODO Hockey – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
Rödovre – Kristianstad
Djurgården Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Brynäs Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Västerås – Södertälje
CHL: Bolzano – Skellefteå
CHL: Malmö – Minsk
CHL: Trinec – Djurgårdens IF
Östersund – Brunflo
Köping – Segeltorp

 

Lördag 1 september:
HV71 Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Stavanger Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
BIK Karlskoga – Stjernen
Mörrum – Nybro
IF Björklöven – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
Fribourg – Luleå (Yverdon)
HPK – HV71
Rödovre – Almtuna
Timrå IK – MODO Hockey (SCA Cupen, Sundsvall)
Västervik – Vimmerby
Surahammar – Sollentuna
Köping – Väsby
CHL: Växjö Lakers – Salzburg
CHL: Zürich – Frölunda
Kalmar – Visby-Roma

 

Söndag 2 september:
Lindlövens IF – Huddinge
Vita Hästen – Sparta Sarpsborg
HC Dalen – Troja-Ljungby
CHL: Malmö – TPS Åbo
Nybro – Visby-Roma
CHL: Storhamar – Djurgårdens IF
Hammarby – Kumla
Grums – Malung
Nyköping Gripen – Enköping
Sollentuna – Surahammar
Eskilstuna Linden – Arboga
CHL: Tychy – Skellefteå
Vännäs – Örnsköldsvik HF
Borlänge – Östersund
Halmstad – Helsingborg

 

Tisdag 4 september:
Karlskrona – Västervik
Göta Traneberg – Trångsund
Tingsryd – Kallinge-Ronneby
Linköping – Örebro
Östersund – Hudiksvall (Strömsund)

 

Onsdag 5 september:
HC Dalen – Mariestad
Boden – Timrå IK
Halmstad – Troja-Ljungby
Vimmerby – Tranås
Enköping – Arboga
Tyresö Hanviken – Väsby
Vännäs – Piteå
Segeltorp – Köping
Huddinge – Kumla
Skövde – Forshaga
Sollentuna – Vallentuna
Tegs SK – Örnsköldsvik HF

 

Torsdag 6 september:
Linköping – Färjestad BK (Mjölby)
Luleå – Timrå IK
Mora – Brynäs (Borlänge)
Rögle BK – Tingsryd (Tyringe)
Södertälje – AIK
Vita Hästen – Västervik
Örebro – HV71 (Arboga)
CHL: Bern – Växjö Lakers
CHL: Frölunda – Zürich
CHL: Minsk – Malmö
CHL: Skellefteå – Tychy

 

Fredag 7 september:
BIK Karlskoga – Mariestad
Kallinge-Ronneby – Karlskrona
Leksands IF – Västerås (Södertälje)
Kristianstad – Oskarshamn
Boden – Asplöven
Lindlövens IF – Enköping
Piteå – Kalix
CHL: Djurgårdens IF – Trinec
Nybro – Kalmar

 

Lördag 8 september:
AIK – Västerås (Södertälje)
Södertälje – Leksands IF
Herlev – Halmstad
Kristianstad – Kallinge-Ronneby
Oskarshamn – Karlskrona (Kristianstad)
Borlänge – Hudiksvall
CHL: Frölunda – Wien
CHL: Salzburg – Växjö Lakers
Kumla – Hammarby
Vännäs – Piteå
Surahammar – Hammarö
CHL: Skellefteå – Bolzano
CHL: TPS Åbo – Malmö
HC Dalen – Segeltorp

 

Söndag 9 september:
Nyköping Gripen – Motstånd ej klart
HV71 – Rögle BK
Huddinge – Tranås
Arboga – Eskilstuna Linden
Troja-Ljungby – HC Dalen
Leksands IF – AIK (Södertälje)
Södertälje – Västerås
Malung – Grums
CHL: Djurgårdens IF – Storhamar
Vimmerby – Kalmar
Kristianstad – Karlskrona
Kallinge-Ronneby - Oskarshamn (Kristianstad)

 

Tisdag 11 september:
Halmstad – Hanhals
Brynäs – Timrå IK (Hudiksvall)
Segeltorp – Väsby
Färjestad BK – Mora (Hagfors)
Luleå – IF Björklöven
Rögle BK – Karlskrona

 

Onsdag 12 september
Forshaga – Skövde
Tranås – Troja-Ljungby
Mariestad – Vimmerby
Hammarö – Surahammar
Köping – Nyköping Gripen
Tyresö/Hanviken – Vallentuna

 

Torsdag 13 september:
Karlskrona – Motstånd ej klart
Vita Hästen – AIK
Vännäs – IF Björklöven
Örnsköldsvik HF – MODO Hockey

 

Fredag 14 september:
Almtuna – Västerås
Södertälje – BIK Karlskoga
Västervik – Pantern

 

Lördag 15 september:
Tingsryd – Oskarshamn

Share this
SHL, Örebro

Harper klar för två år i Örebro

Örebro Hockey och sportchef Niklas Johansson berätta att man har skrivit ett tvåårskontrakt med den NHL-meriterade forwarden Shane Harper, 29 år.

NHL

Hedman i NHL:s All Star Team

Som ligans bäste back tog Victor Hedman också plats i det framröstade NHL All Star Team.

NHL

Alla vinnare på NHL Awards

NHL Awards genomfördes natten till idag svensk tid. Här är alla vinnare.

NHL

Victor Hedman – världens bäste back

Norris Trophy är det finaste priset en back kan få. Nu tillföll det Victor Hedman.

Dagens matcher

Games By Date 2018-06-23
Group / Time Game Result Venue
Inga matcher idag

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt hockey@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.