Back to top

Resultat från TV-puckens kvartsfinalgruppspel

Här är resultat och matchfakta från inledande kvartsfinalgruppspelet i TV-pucken på fredagen.
Kvartsfinalgruppspelet spelas den 1-2 november 2017 i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.
Finalspelet spelas den 3-6 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv.
Placeringsspel om platserna 9-16 spelas 3-4 november 2017 i Angered Arena, Göteborg, och Åby Ishall, Mölndal.
Deltagande lag i TV-pucken 2017 ska bestå av spelare födda 2002 eller senare.

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

 

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017

Stockholm Nord, Värmland, Uppland, Hälsingland

 

Onsdagen den 1 november 2017

Stockholm Nord-Hälsingland 8-1 (4-0, 4-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:49) Henrik Hallberg (Emanuel Hansen), EQ 2-0 (03:00) Jeremias Lindewall (Oscar Sohrner), EQ 3-0 (07:50) Benjamin Persson (Oliver Munck, Max Dandanell), EQ 4-0 (16:52) Jeremias Lindewall (Gustav Stjernberg)

Skott: 10-16.

Period 2: PP1 5-0 (04:42) Benjamin Persson (Emanuel Hansen), EQ 6-0 (13:50) Henrik Hallberg (Emanuel Hansen), EQ 7-0 (14:53) Alex Ånnhagen (Benjamin Persson), EQ 8-0 (16:08) Jeremias Lindewall (Linus Mattisson, Gustav Stjernberg), EQ 8-1 (19:40) Tim Alverhag (Olle Jonsson, William Gradin)

Skott: 26-7. Totalt: 36-23.

Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Hälsingland 1x2 min.

Domare: Jonas Boman, Lycksele

Publik: 300

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Benjamin Persson

Hälsingland: Olle Jonsson

 

Värmland-Uppland 4-3 (3-2, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (06:39) Christopher Lynch (Alfred Bergman), PP1 1-1 (10:12) Mateusz Szurowski (Andreas Rådberg, Daniel Ljungman), EQ 2-1 (14:22) Linus Lööf, PP1 2-2 (17:38) Sammy Andersson, EQ 3-2 (18:27) Leo Lööf (Richard Jägermyr)

Skott: 10-9.

Period 2: EQ 3-3 (02:39) Andreas Rådberg (Daniel Ljungman), EQ 4-3 (11:14) Johan Ekberg (Alfred Bergman)

Skott: 10-10. Totalt: 20-19.

Utvisningar: Värmland 3x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Andreas Ekblom, Järna

Publik: 325

Matchens lirare:

Värmland: Leo Lööf

Uppland: Mateusz Szurowski

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Värmland-Hälsingland

2/11 klockan 11.45 Uppland-Stockholm Nord

2/11 klockan 16.15 Hälsingland-Uppland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Nord-Värmland

 

Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017

Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, Småland

Onsdagen den 1 november 2017

Stockholm Syd-Småland 5-3 (2-2, 3-1)

Period 1: EQ 1-0 (01:12) Samuel Lindecrantz (William Eklund, Alexander Holtz), EQ 1-1 (07:39) Oskar Olausson (Oscar Lilja, Kalle Holm), PP1 1-2 (10:55) Linus Vingren (Emil Andrae, Helge Grans), EQ 2-2 (12:42) Alexander Holtz (William Eklund)

Skott: 9-13.

Period 2: PP1 3-2 (18:08) Filip Bratt (William Eklund, Jonathan Andersson), EQ 4-2 (18:31) Alexander Holtz, EQ 5-2 (18:47) Adam Björklund (Kim Miller, Samuel Lindecrantz), EQ 5-3 (19:38) Zion Nybeck

Skott: 9-13. Totalt: 18-26.

Utvisningar: Stockholm Syd 1x2 min., Småland 1x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 220

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Alexander Holtz

Småland: Helge Grans

 

Östergötland-Södermanland 6-4 (4-2, 2-2)

Period 1: PP1 1-0 (00:35) Gabriel Eklund (Albin Persson), EQ 2-0 (08:27) Elliot Ekmark, EQ 2-1 (10:21) Johannes Jämsén (Andreas Andersson), EQ 3-1 (13:04) Filip Wiberg (Elliot Ekmark, Ivan Zivlak), EQ 3-2 (14:41) Jonathan Walle (Ludvig Nilsson, Lucas Ekholm), SH1 4-2 (16:26) Elliot Ekmark (Oscar Ekman, Ivan Zivlak)

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 5-2 (00:36) Oliwer Jarl (Gabriel Eklund), PP1 5-3 (08:31) Hampus Sjölund (Lucas Ekholm, Alfred Hjälm), EQ 6-3 (14:24) Albin Persson, PP1 6-4 (16:01) Hampus Sjölund (Alexander Dahlberg)

Skott: 8-15. Totalt: 22-23.

Utvisningar: Östergötland 5x2 min., Södermanland 1x2 min.

Domare: Anton Söderlind, Jonstorp

Publik: 175

Matchens lirare:

Östergötland: Elliot Ekmark

Södermanland: Hampus Sjölund

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Östergötland-Småland

2/11 klockan 11.45 Södermanland-Stockholm Syd

2/11 klockan 16.15 Småland-Södermanland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Syd-Östergötland

Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017

Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, Västmanland

Onsdagen den 1 november 2017

Göteborg-Västmanland 5-1 (1-1, 4-0)

Period 1: PP1 0-1 (13:00) Oscar Hagman (Gustav Lagerlöf, Oliver Tibbling), PP1 1-1 (15:45) Lucas Raymond (Theo Nordlund, Gustav Portillo)

Skott: 22-6.

Period 2: PP1 2-1 (02:02) William Hallen (Lucas Raymond, Gustav Portillo), EQ 3-1 (07:29) William Hallen (Kevin Sandblom, Lucas Raymond), EQ 4-1 (08:34) Lucas Axell (Albin Sibbesson), PP1 5-1 (15:18) Viktor Bernhardtz (Noah Andersson, Gabriel Lundberg)

Skott: 22-11. Totalt: 44-17.

Utvisningar: Göteborg 4x2 min., Västmanland 4x2 min.

Domare: Filip Granrud, Karlstad

Publik: 1327

Matchens lirare:

Göteborg: Theo Nordlund

Västmanland: Jesper Wallstedt

 

Gästrikland-Västerbotten 1-2 (0-1, 1-1)

Period 1: PP1 0-1 (14:02) Simon Robertsson (Oscar Nilsson, Måns Forsfjäll)

Skott: 5-13.

Period 2: EQ 0-2 (07:27) Olle Nord Ljunggren (Kalle Holmberg, Filip Wiberg), EQ 1-2 (10:21) Alexander Ljungkrantz (Anton Casselstål)

Skott: 6-11. Totalt: 11-24.

Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., Västerbotten 3x2 min.

Domare: Johan Wedin, Skövde

Publik: 471

Matchens lirare:

Gästrikland: Alexander Ljungkrantz

Västerbotten: Simon Robertsson

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Gästrikland-Västmanland

2/11 klockan 11.45 Västerbotten-Göteborg

2/11 klockan 16.15 Västmanland-Västerbotten

2/11 klockan 18.00 Göteborg-Gästrikland

 

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017

Ångermanland, Örebro, Skåne, Västergötland

Onsdagen den 1 november 2017

Ångermanland-Västergötland 2-1 (1-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (03:36) Alex Näslund

Skott: 11-8.

Period 2: EQ 1-1 (07:26) Hampus Serrestam (Anton Johannesson), PP1 2-1 (09:38) Philip Eriksen (William Wallinder, Wictor Åhström)

Skott: 12-11. Totalt: 23-19.

Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Västergötland 2x2 min.

Domare: Mattias Enroth, Huddinge

Publik: 300

Matchens lirare:

Ångermanland: Albin Svedin

Västergötland: Alfred Hallin

 

Örebro län-Skåne 0-6 (0-2, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (09:09) Jonatan Svensson, EQ 0-2 (13:05) Oskar Magnusson (William Von Barnekow Löfberg, Hampus Plato)

Skott: 7-7.

Period 2: EQ 0-3 (03:39) Hampus Plato (Oskar Hassel), EQ 0-4 (09:22) Hugo Nilsson (Kevin Engvall), EQ 0-5 (09:46) Oskar Hassel, PP1 0-6 (17:45) Anton Olsson

Skott: 1-9. Totalt: 8-16.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Skåne 3x2 min.

Domare: Daniel Wessner, Karlstad

Publik: 400

Matchens lirare:

Örebro län: Max Eklund

Skåne: Jonatan Svensson

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Örebro län- Västergötland

2/11 klockan 11.45 Skåne-Ångermanland

2/11 klockan 16.15 Västergötland-Skåne

2/11 klockan 18.00 Ångermanland-Örebro län

 

 

Share this
SHL, HockeyAllsvenskan, Hockeyettan, NHL

SHL-klubbarna avstår 10% av NHL-avtalets ersättning till förmån för underliggande föreningar

NHL ersätter varje år svensk ishockey för de talanger som skriver ett NHL avtal. När säsongens ersättning betalas ut får underliggande föreningar en större ersättning då SHL-klubbarna skänker 10%...

HockeyAllsvenskan, Björklöven, MODO

Transatlanter till HockeyAllsvenskan

Björklöven och MODO förstärker sina trupper.

SHL, HV71

Bergström klar för HV71

HV71 har gjort klart med ett nyförvärv. Det är den landslagsmeriterade forwarden Alexander Bergström som ansluter till laget.
- En skicklig spelare som alltid gör mycket poäng, säger Johan...

SHL, Linköping

Kanadensisk forward till LHC

Linköping Hockey Club meddelar att forwarden Adam Helweka ansluter till SHL-laget. Adam kommer närmast från spel i KHL-laget Barys Nur-Sultan och har skrivit på ett kontrakt för återstoden av...

Dagens matcher

Games By Date 2019-10-14
Group / Time Game Result Venue
HockeyEttan Västra
19:00 Skövde IK - Mariestad BoIS HC Billingehov

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt pren@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.