Back to top

Klart för kvartsfinal i TV-pucken

Här är resultat och matchfakta från kvartsfinalgruppspelet i TV-pucken på torsdagen. Det är nu klart vilka åtta lag som spelar kvartsfinal.

FINALSPELET

Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Stockholm Nord-Ångermanland, Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D

Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Gästrikland-Östergötland, Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B

Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Stockholm Syd-Västerbotten, Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C

Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Skåne-Värmland, Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A

 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

 

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017

Stockholm Nord, Värmland, Uppland, Hälsingland

 

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 Stockholm Nord-Hälsingland                8-1 (4-0, 4-1)   300

1/11 Värmland-Uppland                              4-3 (3-2, 1-1)   325

 

Torsdagen den 2 november 2017

Värmland-Hälsingland 5-1 (5-0, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (01:04) Elias Ås Soussan (Samuel Eriksson), EQ 2-0 (04:55) Samuel Eriksson (Gustav Jeppsson, Joel Nyström), EQ 3-0 (07:48) Linus Lööf (Elias Ås Soussan, Samuel Eriksson), EQ 4-0 (09:54) Leo Lööf (Richard Jägermyr, Johan Ekberg), PS 5-0 (18:42) Richard Jägermyr

Skott: 15-6.

Period 2: EQ 5-1 (16:33) Elias Eriksson (Jonas Persson, Olle Jonsson)

Skott: 17-10. Totalt: 32-16.

Utvisningar: Värmland 3x2 min., Hälsingland 5x2 min., 1x10

Domare: Anton Söderlind, Jonstorp

Publik: 180

Matchens lirare:

Värmland: Samuel Eriksson

Hälsingland: Elias Eriksson

 

Uppland-Stockholm Nord 0-1 (0-1, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (02:37) Norton Åbom (Filip Barklund, Tim Welin)

Skott: 7-16.

Period 2:

Skott: 6-9. Totalt: 13-25.

Utvisningar: Uppland 0x2 min., Stockholm Nord 1x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 120

Matchens lirare:

Uppland: Daniel Ljungman

Stockholm Nord: Jesper Vikman

 

Hälsingland-Uppland 4-5 (1-2, 3-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (05:50) Philip Hägerström (Love Lindquist), EQ 1-1 (09:15) Alvin Rosdahl (Nils Nordh), EQ 1-2 (19:02) Daniel Ljungman (Richard Nilsson-Sahlin, Mateusz Szurowski)

Skott: 10-11.

Period 2: EQ 1-3 (00:08) Mateusz Szurowski (Daniel Ljungman), EQ 2-3 (00:51) Victor Eriksson (William Gradin, Nils Nordh), EQ 3-3 (02:03) Elias Eriksson (Oskar Klaar, Emil Lothström), SH1 4-3 (14:03) Alvin Rosdahl, PP1 4-4 (14:19) Richard Nilsson-Sahlin

Skott: 10-15.

Overtime:PP1 4-5 (03:26) Daniel Ljungman (Mateusz Szurowski, Dennis Björkman)

Skott: 1-5. Totalt: 21-31.

Utvisningar: Hälsingland 4x2 min., Uppland 1x2 min.

Domare: Anton Söderlind, Jonstorp

Publik: 300

 

Stockholm Nord-Värmland 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (05:13) Samuel Eriksson (Joel Nyström), PP1 1-1 (06:40) Oscar Sohrner (Axel Kumlin)

Skott: 8-8.

Period 2:

Skott: 5-8.

Overtime:

Skott: 2-2.

Straffar:1-0 Henrik Hallberg

Skott: 1-0. Totalt: 16-18.

Utvisningar: Stockholm Nord 5x2 min., Värmland 1x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 300

Matchens lirare:
Stockholm Nord: Martin Arpe

Värmland: Joel Nyström

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

11-2

8

0

0

1

0

2

Värmland

3

2

1

0

10-6

7

0

0

0

1

3

Uppland

3

0

1

2

8-9 

2

1

0

0

0

4

Hälsingland

3

0

1

2

6-18

1

0

1

0

0

 

Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017

Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, Småland

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 Stockholm Syd-Småland                     5-3 (2-2, 3-1)   220

1/11 Östergötland-Södermanland                6-4 (4-2, 2-2)   175

 

Torsdagen den 2 november 2017

Östergötland-Småland 3-4 (2-2, 1-1, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (01:53) Oscar Ekman (William Magnusson), EQ 2-0 (07:21) Filip Wiberg (Albin Persson), EQ 2-1 (09:01) Helge Grans (Emil Andrae), SH1 2-2 (14:57) Marcus Almlöw (Helge Grans)

Skott: 14-11.

Period 2: PP1 2-3 (00:52) Helge Grans (Emil Andrae), EQ 3-3 (18:48) Elliot Ekmark (Ivan Zivlak, William Magnusson)

Skott: 7-10.

Overtime:EQ 3-4 (04:19) Oskar Olausson (Oscar Lilja)

Skott: 2-3. Totalt: 23-24.

Utvisningar: Östergötland 3x2 min., Småland 2x2 min.

Domare: Andreas Ekblom, Järna

Publik: 317

Matchens lirare:

Östergötland: Ivan Zivlak

Småland: Helge Grans

 

Södermanland-Stockholm Syd 1-2 (0-1, 1-1)

Period 1: PP1 0-1 (00:49) Samuel Lindecrantz (Wiktor Nilsson)

Skott: 16-10.

Period 2: EQ 0-2 (12:30) Wiktor Nilsson (Lucas Ölvestad), EQ 1-2 (15:35) Lucas Ekholm (Johannes Jämsén, Samuel Lindberg)

Skott: 9-9. Totalt: 25-19.

Utvisningar: Södermanland 1x2 min., Stockholm Syd 2x2 min.

Domare: Jonas Boman, Lycksele

Publik: 344

Matchens lirare:
Södermanland: Joel Norlin

Stockholm Syd: Emil Holmström

 

Småland-Södermanland 0-3 (0-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (09:42) Hampus Sjölund (Lucas Ekholm, Johannes Jämsén), EQ 0-2 (18:18) Hampus Sjölund

Skott: 15-14.

Period 2: EQ 0-3 (01:09) Isak Welff

Skott: 22-9. Totalt: 37-23.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Södermanland 2x2 min.

Domare: Andreas Ekblom, Järna

Publik: 231

 

Stockholm Syd-Östergötland 3-0 (3-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (04:42) Samuel Lindecrantz, EQ 2-0 (08:44) Linus Unger (Alex Korpela), EQ 3-0 (09:24) Alexander Holtz (William Eklund, Jonathan Andersson)

Skott: 16-8.

Period 2: 

Skott: 9-9. Totalt: 25-17.

Utvisningar: Stockholm Syd 0x2 min., Östergötland 2x2 min.

Domare: Jonas Boman, Lycksele

Publik: 218

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Syd

3

3

0

0

10-4

9

0

0

0

0

2

Östergötland

3

1

1

1

9-11

4

0

1

0

0

3

Södermanland

3

1

0

2

8-8

3

0

0

0

0

4

Småland

3

0

1

2

7-11

2

1

0

0

0

Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017

Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, Västmanland

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 Göteborg-Västmanland                        5-1 (1-1, 4-0)   1 327

1/11 Gästrikland-Västerbotten                     1-2 (0-1, 1-1)   471

 

Torsdagen den 2 november 2017

Gästrikland-Västmanland 4-2 (1-1, 3-1)

Period 1: PP1 0-1 (14:15) Gustav Lagerlöf (Simon Lindblom), EQ 1-1 (18:29) Max Grundel (William Eriksson)

Skott: 14-9.

Period 2: EQ 2-1 (03:56) Max Grundel (Rasmus Hemström), PP1 2-2 (08:13) Axel Knudsen (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), EQ 3-2 (17:07) Alexander Ljungkrantz (William Eriksson), EQ 4-2 (18:59) Edvin Färnstrand (Alexander Ljungkrantz, Adam Dahlström)

Skott: 7-12. Totalt: 21-21.

Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., Västmanland 3x2 min.

Domare: Mattias Enroth, Huddinge

Publik: 225

Matchens lirare:

Gästrikland: Max Nilsson

Västmanland: Axel Knudsen

 

Västerbotten-Göteborg 4-3 (1-1, 3-2)

Period 1: EQ 0-1 (10:34) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg, Viktor Bernhardtz), PP1 1-1 (12:36) Kalle Holmberg (Ludvig Lindström, Elias Stenman)

Skott: 10-12.

Period 2: EQ 2-1 (02:44) Gabriel Säll, EQ 2-2 (07:24) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg), EQ 2-3 (07:40) Lucas Raymond (William Hallen), EQ 3-3 (10:12) Henric Arvidsson (Rocky Persson, Erik Weiborn), EQ 4-3 (16:47) Per Jonsson (Max Johansson)

Skott: 7-19. Totalt: 17-31.

Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Göteborg 3x2 min.

Domare: Daniel Wessner, Karlstad

Publik: 927

Matchens lirare:

Västerbotten: Lucas Olander

Göteborg: Gustav Portillo

 

Västmanland-Västerbotten 3-2 (1-0, 2-2)

Period 1: EQ 1-0 (16:40) Gustav Lagerlöf (Edvin Engström)

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 1-1 (02:23) Max Johansson (Per Jonsson), PP1 2-1 (07:22) Edvin Engström (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-1 (11:24) Wille Bärehag (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-2 (18:48) Filip Wiberg (Alexander Bodén)

Skott: 11-16. Totalt: 18-30.

Utvisningar: Västmanland 4x2 min., Västerbotten 4x2 min.

Domare: Mattias Enroth, Huddinge

Publik: 250

Matchens lirare:

Västmanland: Edvin Engström

Västerbotten: Max Johansson

 

Göteborg-Gästrikland 3-4 (2-2, 1-2)

Period 1: PP1 1-0 (01:10) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond), SH1 1-1 (11:56) Anton Casselstål (Alexander Ljungkrantz), PP1 1-2 (15:19) Max Grundel (William Eriksson, Hampus Engman), PP1 2-2 (16:37) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond)

Skott: 9-12.

Period 2: PP1 2-3 (03:34) Edvin Färnstrand (Adam Dahlström, Alexander Ljungkrantz), PP1 3-3 (16:13) Daniel Torgersson (Gustav Portillo, Lucas Raymond), EQ 3-4 (17:44) Max Grundel

Skott: 11-8. Totalt: 20-20.

Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Gästrikland 5x2 min., 1x5, 1 matchstraff

Domare: Daniel Wessner, Karlstad

Publik: 750

Matchens lirare:

Göteborg: Lucas Raymond

Gästrikland: Max Grundel

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

3

2

0

1

9-7

6

0

0

0

0

2

Västerbotten

3

2

0

1

8-7

6

0

0

0

0

3

Göteborg

3

1

0

2

11-9

3

0

0

0

0

4

Västmanland

3

1

0

2

6-11

3

0

0

0

0

 

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017

Ångermanland, Örebro, Skåne, Västergötland

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 Ångermanland-Västergötland               2-1 (1-0, 1-1)   300

1/11 Örebro län-Skåne                                0-6 (0-2, 0-4)   400

 

Torsdagen den 2 november 2017

Örebro län-Västergötland 1-4 (0-1, 1-3)

Period 1: PP1 0-1 (16:20) Elias Andersson (Ville Rosén, Anton Johannesson)

Skott: 6-13.

Period 2: SH1 0-2 (02:09) Jakob Johannesson, PP1 1-2 (09:06) Hugo Throsandher (Simon Forsmark), EQ 1-3 (15:29) Samuel Karlsson (Hampus Serrestam, Liam Dower Nilsson), EQ 1-4 (18:51) Elliot Hjalmar (Jakob Johannesson)

Skott: 7-13. Totalt: 13-26.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Västergötland 3x2 min.

Domare: Filip Granrud, Karlstad

Publik: 335

Matchens lirare:

Örebro län: Simon Forsmark

Västergötland: Jakob Johannesson

 

Skåne-Ångermanland 3-1 (2-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (07:35) Anton Olsson (Casper Lindahl), EQ 2-0 (11:44) William Von Barnekow Löfberg (Oskar Magnusson)

Skott: 14-9.

Period 2: EQ 2-1 (16:06) Theodor Niederbach (Hugo Styf), EQ 3-1 (19:20) Oskar Magnusson (Hampus Plato)

Skott: 8-22. Totalt: 22-31.

Utvisningar: Skåne 1x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Johan Wedin, Skövde

Publik: 379

Matchens lirare:

Skåne: Daniel Selway

Ångermanland: Alex Näslund

 

Västergötland-Skåne 1-5 (1-2, 0-3)

Period 1: EQ 1-0 (08:06) Erik Möller (Elias Andersson), EQ 1-1 (12:16) Oskar Magnusson (Kalle Bartholdsson), PS 1-2 (17:05) Kevin Engvall

Skott: 13-14.

Period 2: PP2 1-3 (07:07) Hampus Plato (Kalle Bartholdsson, Anton Olsson), PP1 1-4 (07:50) Kalle Bartholdsson (William Von Barnekow Löfberg, Anton Olsson), PP1 1-5 (15:58) Kalle Bartholdsson (Hampus Plato, Oskar Magnusson)

Skott: 4-13. Totalt: 17-27.

Utvisningar: Västergötland 3x2 min., Skåne 3x2 min.

Domare: Filip Granrud, Karlstad

Publik: 411

Matchens lirare:

Västergötland: Anton Johannesson

Skåne: Oskar Magnusson

 

Ångermanland-Örebro län 6-1 (3-0, 3-1)

Period 1: PP1 1-0 (03:37) Albin Svedin (William Wallinder), EQ 2-0 (15:57) Theodor Niederbach (Wictor Åhström), EQ 3-0 (16:39) Albin Svedin (Anton Sohlin, Isak Norén)

Skott: 14-7.

Period 2: SH1 4-0 (00:06) Albin Svedin (Andreas Nilsson), PP2 4-1 (01:47) Samuel Ahlström (Simon Forsmark, Alfred Lindberg), EQ 5-1 (05:30) Theodor Niederbach, EQ 6-1 (13:41) Wille Persson (Isak Norén, Joel Sjölander)

Skott: 11-10. Totalt: 25-17.

Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Örebro län 1x2 min.

Domare: Johan Wedin, Skövde

Publik: 287

Matchens lirare:

Ångermanland: Isak Norén

Örebro län: Milton Oscarsson

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Skåne

3

3

0

0

14-2

9

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

9-5

6

0

0

0

0

3

Västergötland

3

1

0

2

6-8

3

0

0

0

0

4

Örebro län

3

0

0

3

2-16

0

0

0

0

0

 

FINALSPELET

Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

 

Fredagen den 3 november 2017

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Stockholm Nord-Ångermanland, Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D
Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Gästrikland-Östergötland, Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B
Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Stockholm Syd-Västerbotten, Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C
Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Skåne-Värmland, Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A

Lördagen den 4 november 2017

 

Placeringsmatch 1

Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 09.30 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2

Placeringsmatch 2

Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 11.15 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4

Semifinal 1

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 14.30 Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2

Semifinal 2

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 16.15 Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4

Match om sjunde plats

Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 15.00 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2

Match om femte plats

Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 16.45 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Söndagen den 5 november 2017

 

Match om tredje plats

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 11.00 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final

Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 13.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

 

 

Share this
SHL, HockeyAllsvenskan, Hockeyettan, NHL

SHL-klubbarna avstår 10% av NHL-avtalets ersättning till förmån för underliggande föreningar

NHL ersätter varje år svensk ishockey för de talanger som skriver ett NHL avtal. När säsongens ersättning betalas ut får underliggande föreningar en större ersättning då SHL-klubbarna skänker 10%...

HockeyAllsvenskan, Björklöven, MODO

Transatlanter till HockeyAllsvenskan

Björklöven och MODO förstärker sina trupper.

SHL, HV71

Bergström klar för HV71

HV71 har gjort klart med ett nyförvärv. Det är den landslagsmeriterade forwarden Alexander Bergström som ansluter till laget.
- En skicklig spelare som alltid gör mycket poäng, säger Johan...

SHL, Linköping

Kanadensisk forward till LHC

Linköping Hockey Club meddelar att forwarden Adam Helweka ansluter till SHL-laget. Adam kommer närmast från spel i KHL-laget Barys Nur-Sultan och har skrivit på ett kontrakt för återstoden av...

Dagens matcher

Games By Date 2019-10-14
Group / Time Game Result Venue
HockeyEttan Västra
19:00 Skövde IK - Mariestad BoIS HC Billingehov

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt pren@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.