Back to top

Här är Tre Kronors preliminära OS-trupp

Förbundskapten Rikard Grönborg har presenterat Tre Kronors preliminära trupp till OS i Sydkorea. Den preliminära truppen kommer att kompletteras med två forwards.
Herrarnas OS-turnering spelas under tiden den 14-25 februari i Gangneung Hockey Centre och Kwandong Hockey Centre, PyeongChang, Sydkorea.

Relaterat: 

Damkronornas OS-trupp

Truppen

Målvakter

  1. Jhonas Enroth

30. Viktor Fasth

35. Magnus Hellberg

 

Backar

  4. Staffan Kronwall

  5. Mikael Wikstrand

  6. Patrik Hersley

  8. Johan Fransson

15. Simon Bertilsson

26. Rasmus Dahlin

29. Erik Gustafsson

51. Jonas Ahnelöv

 

Forwards

10. Joakim Lindström

12. Fredrik Pettersson

17. Pär Lindholm

18. Dennis Everberg

20. Joel Lundqvist

22. Alexander Bergström

25. Viktor Stålberg

28. Dick Axelsson

45. Oscar Möller

48. Carl Klingberg

58. Anton Lander

67. Linus Omark

En ännu ej namngiven forward

En ännu ej namngiven forward

 

 

UR DAGSPROGRAMMET

Måndagen den 29 januari 2018

29/1 Spelare från KHL har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Tisdagen den 30 januari 2018

30/1 Spelare från KHL har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Onsdagen den 31 januari 2018

31/1 Spelare från KHL har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Torsdagen den 1 februari 2018

1/2 Spelare från KHL har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Fredagen den 2 februari 2018

2/2 Spelare från KHL har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Lördagen den 3 februari 2018

3/2 Ledig dag

 

Söndagen den 4 februari 2018

4/2 Ledig dag

 

Måndagen den 5 februari 2018

5/2 Sverige har isträning klockan 09.00-10.30 i A-hallen, Stora Mossen

5/2 Sverige har isträning klockan 15.00-16.30 i A-hallen, Stora Mossen

 

Tisdagen den 6 februari 2018

6/2 Sverige har isträning klockan 10.00-12.00 i A-hallen, Stora Mossen

 

Onsdagen den 7 februari 2018

7/2 Avresa till Sydkorea

 

 

12/2 2018. En OS-förberedande landskamp i Incheon Sheonhak Ice Rink, i Incheon, South Korea

 

Måndagen den 12 februari 2018

12/2 klockan 13.00 Sverige-Kanada, Incheon Sheonhak Ice Rink

 

14-25/2 2018. Olympiska Spelen i Gangneung Hockey Centre och Kwandong Hockey Centre, PyeongChang, Sydorea

Grupp A: Kanada (1), Tjeckien (6), Schweiz (7), Sydkorea (12) 
Grupp B: Ryssland (2), USA (5), Slovakien (8), Slovenien (11) 
Grupp C: Sverige (3), Finland (4), Norge (9), Tyskland (10)

 

Torsdagen den 15 februari 2018

15/2 klockan 16.40 Norge-Sverige, Gangneung Hockey Centre

 

Fredagen den 16 februari 2018

16/2 klockan 21.10 Sverige-Tyskland, Kwandong Hockey Centre

 

Söndagen den 18 februari 2018

18/2 klockan 21.10 Sverige-Finland, Kwandong Hockey Centre

 

Tisdagen den 20 februari 2018

20/2 klockan 12.10 Kval 1 till kvartsfinal, Gangneung Hockey Centre

20/2 klockan 16.40 Kval 2 till kvartsfinal, Gangneung Hockey Centre

20/2 klockan 21.10 Kval 3 till kvartsfinal, Gangneung Hockey Centre

20/2 klockan 21.10 Kval 4 till kvartsfinal, Kwandong Hockey Centre

Gruppettorna och bästa tvåan från gruppspelet är direktkvalificerade för kvartsfinal. För att få fram bästa tvåan räknas först flest poäng sedan målskillnad, sedan gjorda mål sedan rankingen från 2017 års VM. Lag 5-12 möts i kval till kvartsfinal enligt följande: lag 5-Lag 12, Lag 6-Lag 11, Lag 7-Lag 10, Lag 8-Lag 9.

 

Onsdagen den 21 februari 2018

21/2 klockan 12.10 Kvartsfinal 1, Gangneung Hockey Centre

21/2 klockan 16.40 Kvartsfinal 2, Gangneung Hockey Centre

21/2 klockan 21.10 Kvartsfinal 3, Gangneung Hockey Centre

21/2 klockan 21.10 Kvartsfinal 4, Kwandong Hockey Centre

 

Fredagen den 23 februari 2018

23/2 klockan 16.40 Semifinal 1, Gangneung Hockey Centre

23/2 klockan 21.10 Semifinal 2, Gangneung Hockey Centre

 

Lördagen den 24 februari 2018

24/2 klockan 21.10 OS-bronsmatch, Gangneung Hockey Centre

 

Söndagen den 25 februari 2018

25/2 klockan 13.10 OS-final, Gangneung Hockey Centre

 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid

 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

 

 

TIDSSKILLNAD

När klockan 13.00 i Sydkorea är klockan 05.00 i Sverige. När klockan är 21.00 i Sydkorea är klockan 13.00 i Sverige.

 

 

Share this
SHL, HockeyAllsvenskan

Öppet brev till svensk hockeys makthavare

Supportrarna till klubbarna i SHL och HockeyAllsvenskan har gått samman och skrivit ett öppet brev.

HockeyAllsvenskan, Tingsryd

Ljusteräng får lämna Tingsryd

Tingsryd ligger sist i HockeyAllsvenskan och nu väljer klubben att entlediga huvudtränaren Per Ljusteräng.

SHL, Rögle

Anderson lämnar Rögle

Rögle BK och Matt Anderson har idag gemensamt kommit överens om att bryta kontraktet. Den skadade centern återvänder nu hem till USA för att operera sin skada och därefter väntar rehabilitering....

SHL, Färjestad

Grundel ställer in säsongen

Färjestadsbacken Anton Grundel kommer inte spela hockey den kommande säsongen.
– Jag måste tillbaka i livet först och främst, säger han till Färjestads webbsida.

Dagens matcher

Games By Date 2018-10-20
Group / Time Game Result Venue
J20 SuperElit Södra
12:30 Örebro HK - Växjö Lakers HC Behrn Arena
HockeyEttan Norra
15:00 Örnsköldsvik HF - Piteå HC Fjällräven Center
HockeyEttan Västra
15:00 Kumla HC - Lindlövens IF ICA Maxi Arena
J20 SuperElit Norra
15:00 Luleå HF - MODO Hockey COOP Arena (B)
SHL
15:15 Rögle BK - Timrå IK Lindab Arena
15:15 Frölunda HC - HV 71 Scandinavium
15:15 Luleå HF - IF Malmö Redhawks Coop Norrbotten Arena
SDHL
15:30 Linköping HC - Luleå HF Stångebro Ishall
16:00 Göteborg HC - Leksands IF Angered Arena
HockeyEttan Norra
16:00 Tegs SK Hockey - Asplöven HC A3 Arena
16:00 Östersunds IK - Bodens HF Östersund Arena Hall A
16:00 Vännäs HC - Kiruna IF Vännäs Ishall
HockeyEttan Södra
16:00 IF Troja/Ljungby - Kallinge-Ronneby IF Ljungby Arena A-hallen
HockeyEttan Västra
16:00 Surahammars IF - Mariestad BoIS HC Surahallen
SHL
18:00 Mora IK - Växjö Lakers HC Jalas Arena
18:00 Brynäs IF - Örebro HK Gavlerinken Arena
18:00 Färjestad BK - Djurgårdens IF Löfbergs Arena
J20 SuperElit Norra
15:00 Västerås IK - AIK ABB Arena Nord
11:00 Brynäs IF - Djurgårdens IF Gavlerinken Arena
12:00 Skellefteå AIK - Timrå IK Skellefteå Kraft Arena
J20 SuperElit Södra
12:00 Linköping HC - IF Malmö Redhawks Stångebro Ishall
J20 SuperElit Norra
13:00 Leksands IF - Mora IK Tegera Arena
J20 SuperElit Södra
13:00 HV 71 - Frölunda HC Kinnarps Arena
16:00 Södertälje SK - Rögle BK Scaniarinken
SDHL
17:00 HV 71 - Brynäs IF Billingehov
17:00 AIK - MODO Hockey Ulriksdals IP Hall 3
J20 SuperElit Södra
12:30 Färjestad BK - Karlskrona HK Löfbergs Arena

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt hockey@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.