Back to top

Försäsongen 2018 - matcher och resultat

Försäsongsmatcherna för lagen i SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan är igång. Listan uppdateras kontinuerligt.

Relaterat: 

C More visar försäsongsmatcher

Försäsongsmatcherna

Lördag 4 augusti:
Gotlands Finest – AIK 0-11

Tisdag 7 augusti:
Vita Hästen –
Linköping 3-2 str

Onsdag 8 augusti:
Frölunda –
Växjö Lakers (Varberg) 5-3

Torsdag 9 augusti:
BIK Karlskoga – Örebro 2-5
Almtuna – Djurgården 2-5

Fredag 10 augusti:
Oskarshamn –
Kalmar 4-2
Lindlövens IF – Forshaga 4-1
Huddinge – Djurgården 0-3
Södertälje – Vita Hästen (Nyköping) 0-3

Lördag 11 augusti:
Sheffield –
Leksands IF 3-2

Söndag 12 augusti:
Sheffield – Leksands IF 0-7
Kristianstad – Herlev 2-3 str
Malung – Mora J20 5-2

Tisdag 14 augusti:
Timrå IK – MODO Hockey 5-4 str
BIK Karlskoga – Vita Hästen (Kristinehamn) 6-3
IF Björklöven – Skellefteå 1-4
Frölunda J20 – Hanhals 3-4
Malmö – Pantern (Limhamn) 2-0

Onsdag 15 augusti:
Hammarby – Vallentuna 5-3
Södertälje – Västervik 2-4
Troja-Ljungby – Halmstad 1-2
Mariestad – HC Dalen 2-3 förl
Kiruna IF – Narvik 4-3
Helsingborgs HC – Rögle J20 1-2 str
Nyköping Gripen – Eskilstuna Linden 6-2
Västerås – Almtuna 2-1 str
Kiruna U16 – Luleå Dam 1-6
Brynäs – Djurgårdens IF (Tierp) 2-3
Tingsryd – Kalmar 2-1

Torsdag 16 augusti:
Frölunda – HV71 (Kungsbacka) 2-3
Boden – Piteå 2-4
Luleå – Kärpät (Kalix) 0-4
Tegs SK – SK Lejon 3-1
Malmö – Linköping (Tyringe) 2-4
Huddinge – Enköping 3-1
Mörrum – Tyringe 2-1 förl
Kumla – Tyresö/Hanviken 5-2
Mora – Leksands IF (Älvdalen) 1-2
Rögle BK – Örebro (Köln) 6-2
Sport Vasa – IF Björklöven (Vasa Cup) 2-3
Östersund – Borlänge 1-4
Malung – Forshaga 5-4

Fredag 17 augusti:
Karlskrona – Kallinge/Ronneby 5-1
Langnau – Örebro (Köln) 3-5
Rungsted – Helsingborgs HC 3-1
Oskarshamn – Västervik 3-5
RoKi – Kalix 3-1
Ässät – IF Björklöven (Vasa Cup) 5-1

Lördag 18 augusti:
HV71 – Färjestad BK 5-2
Skövde – Grästorp 3-5
AIK – Brynäs (Norrtälje) 4-0
Laser HT – Kiruna AIF 4-4
Köln – Örebro 1-3
Hvidovre – Helsingborgs HC 5-2
Langnau – Rögle BK (Köln) 1-3
Sheffield – Timrå IK 0-2
Järfälla – Vallentuna 0-3
Väsby – Sollentuna (Järfälla) 4-1
Växjö Lakers – Linköping 3-2 str

Söndag 19 augusti:
Köln – Rögle BK 1-3
Sheffield – Timrå IK 1-4
Tumba – Trångsund 1-6
Tornio – Kiruna AIF 3-9
Väsby – Vallentuna (Järfälla) 4-0
Järfälla – Sollentuna 1-2

Måndag 20 augusti:
Skövde – Hanhals 4-3

Tisdag 21 augusti:
BIK Karlskoga –
Södertälje 3-2 förl
MODO J20 – Örnsköldsvik HF 5-3
Kallinge-Ronneby – Tingsryd 2-3
Vimmerby – Mariestad 2-1 förl

Onsdag 22 augusti
Huddinge
– Lindlövens IF 5-3
Almtuna – Timrå IK 1-5
Kalpa – Karlskrona 1-3
HC Dalen – Skövde 4-3
Kalix – RoKi 3-4 str
Pantern – Västervik 1-4
Boden – Luleå J20 3-4
Tyringe – Jonstorp 6-2
MODO Hockey – IF Björklöven (SCA Cupen) 0-3
Tyresö/Hanviken – Linden 3-1
Nyköping Gripen – Köping 5-7
Troja-Ljungby – Tranås 1-2
Skellefteå – Luleå 2-0
Örnsköldsvik HF – Tegs SK 8-1
Kiruna AIF – Narvik 3-2
Piteå – Vännäs 3-1

Torsdag 23 augusti:
Linköping – Djurgårdens IF 3-2 förl
Almtuna – Södertälje 2-3
Brynäs – Mora (Hofors) 3-1
Frölunda – Leksands IF (Strömstad) 3-2
Kallinge-Ronneby – Kalmar 2-1

Fredag 24 augusti:
Frölunda – Färjestad BK (Strömstad) 1-3
Rögle BK – HV71 (Helsingborg) 1-3
Tappara – Växjö Lakers 0-2
Enköping – Väsby 4-2
Köping – Västerås 2-8
Kristianstad – Tyringe 3-1
Kalix – Piteå 4-3 förl
Troja-Ljungby – Grums (Mariestad) 7-0
Mariestad – Herlev 0-2
Oskarshamn – Pantern 2-1
Narvik – Kiruna IF 6-5 str
Surahammar – Arboga (Köping) 0-5
Vimmerby – Hammarby 7-2
Peliitat – Karlskrona 1-6
Mörrum – Nybro 3-5

Lördag 25 augusti:
Leksands IF – Färjestad BK (Strömstad) 3-6
Kalmar – Nybro 0-4
Visby-Roma – BIK Karlskoga 2-4
Köping – Surahammar 3-2 str
Arboga – Västerås (Köping) 3-4
Helsingborgs HC – Hvidovre 2-3
Hanhals – Forshaga 2-4
Herlev – Grums (Mariestad) 4-3 förl
Mariestad – Troja-Ljungby 1-4
Brynäs Dam – Leksand Dam 1-4
Hudiksvall – Östersund 3-2
Tornio IHC – Asplöven 2-3 förl
Boden – Kiruna IF (Narvik) 1-0
Frisk-Asker – Borlänge 2-0

Söndag 26 augusti
Stjernen
– Borlänge 4-3
Tranås – Huddinge 3-2
SK Lejon – Vännäs 1-3
Narvik – Boden 0-1
Mariestad – Grums 2-4
Troja-Ljungby – Herlev (Mariestad) 1-4
Trångsund – Göta Traneberg 5-1
Tyresö/Hanviken – Kumla 3-1
MODO Dam – Björklöven Dam 12-1
HC Dalen – Värnamo 6-0
Enköping – Nyköping Gripen 5-3
Köping – Arboga 2-3
Västerås – Surahammar (Köping) 4-1
Sollentuna – Lindlövens IF 3-4 förl

Måndag 27 augusti
Hanhals – Skövde 4-1

Tisdag 28 augusti:
Halmstad – Herlev 3-4
Lausanne – Luleå (Yverdon) 3-1
Tingsryd – Västerås (Säter) 2-0
Skellefteå – MODO Hockey (Strömsund) 3-4
Örebro – Färjestad BK (Lindesberg) 1-0 str

Onsdag 29 augusti:
Segeltorp
– Lindlövens IF 1-0
Grums – Vänersborg 4-2
AIK – Vita Hästen (Åkersberga) 3-0
Pelicans – HV71 1-2
Vallentuna – Väsby 2-1
Linden – Tyresö/Hanviken 0-5
Jonstorp – Tyringe 4-5 str
Arboga – Enköping 1-2
Sollentuna – Köping 3-5
Forshaga – Malung 4-1
Mörrum – Helsingborgs HC 3-0
Skövde – HC Dalen 3-4 förl
Örnsköldsvik HF – Vännäs 5-4 str
Kalmar – Kallinge-Ronneby 3-6

Torsdag 30 augusti
Hanhals – Halmstad 1-4
Leksands IF – Tingsryd (Säter) 2-3
Geneve – Luleå (Yverdon) 4-5
Rungsted – Kristianstad 6-2
Japan – Luleå Dam (Umeå) 0-6
Leksand Dam – Malmö Dam 8-0
Tranås – Vimmerby 0-1
Rögle BK – Linköping (Helsingborg) 4-5 str
Timrå IK – Mora (SCA Cupen, Sundsvall) 4-5 förl
CHL: Växjö Lakers – Bern 1-2
CHL: Wien – Frölunda 1-4

Fredag 31 augusti
Färjestad BK – Brynäs (Karlskoga) 5-1
Pantern – Almtuna 1-4
Forshaga – Lindlövens IF 2-7
Helsingborgs HC – Jonstorp 9-1
Hudiksvall – Borlänge (Järvsö) 2-3 str
Timrå IK – IF Björklöven (SCA Cupen, Sundsvall) 5-4 förl
Västervik – Tranås 6-1
MODO Hockey – Mora (SCA Cupen, Sundsvall) 4-3
Rödovre – Kristianstad 2-3
Djurgården Dam – Leksand Dam (Trollhättan) 2-2
Brynäs Dam – Leksand Dam (Trollhättan) 1-4
Brynäs Dam – Stavanger Dam (Trollhättan) 4-1
Västerås – Södertälje 2-0
CHL: Bolzano – Skellefteå 4-3 str
CHL: Malmö – TPS Åbo 8-4
CHL: Trinec – Djurgårdens IF 1-6
Björklöven Dam – Luleå Dam 2-13
Östersund – Brunflo 8-3
Köping – Segeltorp 0-3

Lördag 1 september
HV71 Dam – Leksand Dam (Trollhättan) 1-0
Stavanger Dam – Leksand Dam (Trollhättan) 1-9
BIK Karlskoga – Stjernen 6-3
Mörrum – Nybro 2-3
MODO Dam – Luleå Dam (Umeå) 2-4
Brynäs Dam – Djurgården Dam 1-2
Brynäs Dam – HV71 Dam 1-6
Björklöven Dam – Japan 0-7
IF Björklöven – Mora (SCA Cupen, Sundsvall) 5-4 förl
Fribourg – Luleå (Yverdon) 1-2
HPK – HV71 3-1
Rödovre – Almtuna 2-6
Timrå IK – MODO Hockey (SCA Cupen, Sundsvall) 4-3 förl
Västervik – Vimmerby 1-6
Asplöven – Narvik 2-6
Hvidovre – Tyringe 3-1
Surahammar – Sollentuna 1-4
Kiruna AIF – Kalix HC (DM Norrbotten, Kiruna) 0-4
Piteå HC – Kiruna IF (DM Norrbotten, Kiruna) 4-1
Kalix HC – Piteå HC (DM Norrbotten, Kiruna) 2-3 förl
Kiruna IF – Kiruna AIF (DM Norrbotten, Kiruna) 0-2
Köping – Väsby 4-5 str
CHL: Växjö Lakers – Salzburg 5-2
CHL: Zürich – Frölunda 3-2 str
Kalmar – Visby-Roma 2-5

Söndag 2 september:
Lindlövens IF
– Huddinge 4-1
Vita Hästen – Sparta Sarpsborg 4-5
Japan – Luleå Dam (Umeå) 3-7
Björklöven Dam – MODO Dam 0-5
HC Dalen – Troja-Ljungby 3-2
CHL: Malmö – Minsk 4-1
Nybro – Visby-Roma 3-2
CHL: Storhamar – Djurgårdens IF 2-3 förl
Hammarby – Kumla 4-2
Grums – Malung 2-1 förl
Kiruna AIF – Piteå HC (DM Norrbotten, Kiruna) 2-3 förl
Kiruna IF – Kalix HC (DM Norrbotten, Kiruna) 4-0
Kalix HC – Piteå HC (DM Norrbotten, Kiruna) 4-3
Kiruna AIF – Kiruna IF (DM Norrbotten, Kiruna) 0-3
HV71 Dam – Leksand Dam (Trollhättan) 1-0
Brynäs Dam – Djurgården Dam 2-5
Nyköping Gripen – Enköping 4-1
Sollentuna – Surahammar 2-1
Eskilstuna Linden – Arboga 2-6
CHL: Tychy – Skellefteå 1-8
Vännäs – Örnsköldsvik HF 1-5
Borlänge – Östersund 7-3
Halmstad – Helsingborgs HC 4-1

Tisdag 4 september
Karlskrona
– Västervik 3-2
Göta Traneberg – Trångsund 2-1
Tingsryd – Kallinge-Ronneby 3-1
Linköping – Örebro 3-4 förl
Östersund – Hudiksvall (Strömsund) 2-1

Onsdag 5 september
HC Dalen – Mariestad 2-3
Boden – Timrå IK 2-5
Vimmerby – Tranås 5-0
Enköping – Arboga 3-5
Tyresö/Hanviken – Väsby 1-3
Vännäs – Piteå 2-3
Nyköping Gripen – Mjölby 2-4
Helsingborgs HC – Mörrum 3-5
Segeltorp – Köping 1-2
Huddinge – Kumla 3-4 str
Skövde – Forshaga 2-4
Sollentuna – Vallentuna 3-6
Tegs SK – Örnsköldsvik HF 6-2

Torsdag 6 september
Linköping – Färjestad BK (Mjölby) 2-1
Luleå – Timrå IK 2-0
Mora – Brynäs (Borlänge) 5-1
Rögle BK – Tingsryd (Tyringe) 8-2
Luleå J20 – Kiruna IF 3-4
Södertälje – AIK 3-2 förl
Vita Hästen – Västervik 4-1
Örebro – HV71 (Arboga) 1-3
CHL: Bern – Växjö Lakers 4-3
CHL: Frölunda – Zürich 4-2
CHL: Minsk – Malmö 6-2
CHL: Skellefteå – Tychy 6-2

Fredag 7 september
BIK Karlskoga – Mariestad 2-1 förl
Kallinge-Ronneby – Karlskrona 3-7
Leksands IF – Västerås (Södertälje) 4-1
Kristianstad – Oskarshamn 1-3
Boden – Asplöven 8-2
Tyringe – Mörrum 4-2
Hallsberg – Kumla 0-9
Lindlövens IF – Fagersta 7-1
Piteå – Kalix 4-2
CHL: Djurgårdens IF – Trinec 3-4
Kalmar – Nybro 6-1

Lördag 8 september
AIK
– Västerås (Södertälje) 6-1
Södertälje – Leksands IF 2-3
Herlev – Halmstad 3-1
Kristianstad – Kallinge-Ronneby 3-2 förl
Oskarshamn – Karlskrona (Kristianstad) 2-3 förl
Borlänge – Hudiksvall 2-3
HC Dalen – Segeltorp 4-0
CHL: Frölunda – Wien 1-4
CHL: Salzburg – Växjö Lakers 4-3
Narvik – Kiruna AIF 1-4
Kumla – Hammarby 6-5 förl
Vännäs – Lejon 5-1
Surahammar – Hammarö 4-3
CHL: Skellefteå – Bolzano 2-1
CHL: TPS Åbo – Malmö 1-2

Söndag 9 september
HV71 – Rögle BK 0-4
Huddinge – Tranås 2-3 förl
Troja-Ljungby – HC Dalen 2-5
Leksands IF – AIK (Södertälje) 2-3 förl
Köping – Sollentuna 2-3
Trångsund – Tumba 6-3
Södertälje – Västerås 2-1
Kiruna IF – Asplöven 6-3
Malung – Grums 6-2
CHL: Djurgårdens IF – Storhamar 5-2
Vimmerby – Kalmar 2-3 str
Kristianstad – Karlskrona 3-4 förl
Kallinge-Ronneby - Oskarshamn (Kristianstad) 5-8

Tisdag 11 september
Halmstad – Hanhals 1-3
Brynäs – Timrå IK (Hudiksvall) 2-1
Arboga – Eskilstuna Linden 4-1
Tranås – Troja-Ljungby 4-3 str
Mariestad – Vimmerby 2-1
Färjestad BK – Mora (Hagfors) 5-2
Luleå – IF Björklöven 9-5
Troja-Ljungby – HC Dalen 2-5
 

Onsdag 12 september
Forshaga – Skövde 6-3
Örnsköldsvik HF – MODO Hockey 2-5
Hammarö – Surahammar 3-4
Segeltorp – Väsby 1-6
Köping – Nyköping Gripen 3-2 str
Tyresö/Hanviken – Vallentuna 2-3 förl

Torsdag 13 september
Vita Hästen – AIK 1-5
Vännäs – IF Björklöven 1-6

Fredag 14 september
Almtuna – Västerås 2-4
Södertälje – BIK Karlskoga 2-5
Västervik – Pantern 2-4

Lördag 15 september
Tingsryd – Oskarshamn 2-4

Söndag 16 september
Karlskrona – Pantern 3-0
 

Share this
Relaterat: 

C More visar försäsongsmatcher

SHL, Luleå

Mattsson har tagit en längre väg till toppen

Visst kan man ta sig till den yttersta eliten i landet trots att man som ungdomsspelare inte tog sig till TV-pucken eller Ishockeygymnasium.
Norrbottningen Carl Mattsson är ett lysande...

Övrigt nationellt

Sunderby SK är stolta över sin verksamhet

I Luleå finns det förutom flaggskeppet Luleå Hockey ytterligare tre klubbar som bedriver hockeyverksamhet.
En av dem är Sunderby Sportklubb från stadsdelen Södra Sunderbyn.
En klubb...

SHL, Mora, HockeyAllsvenskan, Södertälje

Isak Wallin till SSK

Södertälje breddar målvaktssidan inför slutspurten av serien och lånar in 21-årige Isak Wallin från SHL-klubben Mora.

SHL

Ishockeyförbundet och SHL förlänger och utvecklar samarbetet

SIF och SHL AB förlänger nu samarbetsavtalet till och med säsongen 2024/2025.

Dagens matcher

Games By Date 2019-02-22
Group / Time Game Result Venue
Grupp A, Stålbucklan
10:00 Gästrikland/Hälsingland - Östergötland Ljungby Arena A-hallen
Grupp B, Stålbucklan
10:00 Dalarna - Norrbotten DIÖ Ishall
Grupp C, Stålbucklan
10:00 Skåne/Blekinge - Västmanland Virdavallens Ishall
Grupp D, Stålbucklan
10:00 Ångermanland - Göteborg Talavidshallen
Grupp A, Stålbucklan
11:45 Västerbotten - Småland Ljungby Arena A-hallen
Grupp B, Stålbucklan
11:45 Uppland - Västerg/Bohuslän-Dal DIÖ Ishall
Grupp C, Stålbucklan
11:45 Medelpad - Stockholm Virdavallens Ishall
Grupp D, Stålbucklan
11:45 Värmland - Södermanland Talavidshallen
Grupp A, Stålbucklan
16:15 Östergötland - Västerbotten Ljungby Arena A-hallen
Grupp B, Stålbucklan
16:15 Norrbotten - Uppland DIÖ Ishall
Grupp C, Stålbucklan
16:15 Västmanland - Medelpad Virdavallens Ishall
Grupp D, Stålbucklan
16:15 Göteborg - Värmland Talavidshallen
J20 SuperElit Top 10
18:00 Örebro HK - AIK Behrn Arena
Grupp A, Stålbucklan
18:00 Småland - Gästrikland/Hälsingland Ljungby Arena A-hallen
Grupp B, Stålbucklan
18:00 Västerg/Bohuslän-Dal - Dalarna DIÖ Ishall
Grupp C, Stålbucklan
18:00 Stockholm - Skåne/Blekinge Virdavallens Ishall
Grupp D, Stålbucklan
18:00 Södermanland - Ångermanland Talavidshallen
HockeyAllsvenskan
19:00 IK Pantern - IF Björklöven Malmö Isstadion
19:00 Västerviks IK - Tingsryds AIF Plivit Trade hallen
19:00 IK Oskarshamn - Almtuna IS Be-Ge Hockey Center
J18 Allsvenskan Södra
19:00 HV 71 - Almtuna IS Kinnarps Arena
19:00 Linköping HC - Djurgårdens IF Saab Arena
J20 SuperElit Top 10
19:00 Linköping HC - MODO Hockey Stångebro Ishall
19:00 Leksands IF - Djurgårdens IF Tegera Arena

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt pren@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.