Back to top

Försäsongen 2018 - matcher och resultat

Försäsongsmatcherna för lagen i SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan är igång. Listan uppdateras kontinuerligt.

Relaterat: 

C More visar försäsongsmatcher

Försäsongsmatcherna

Lördag 4 augusti:
Gotlands Finest – AIK 0-11

Tisdag 7 augusti:
Vita Hästen –
Linköping 3-2 str

Onsdag 8 augusti:
Frölunda –
Växjö Lakers (Varberg) 5-3

Torsdag 9 augusti:
BIK Karlskoga – Örebro 2-5
Almtuna – Djurgården 2-5

Fredag 10 augusti:
Oskarshamn –
Kalmar 4-2
Lindlövens IF – Forshaga 4-1
Huddinge – Djurgården 0-3
Södertälje – Vita Hästen (Nyköping) 0-3

Lördag 11 augusti:
Sheffield –
Leksands IF 3-2

Söndag 12 augusti:
Sheffield – Leksands IF 0-7
Kristianstad – Herlev 2-3 str
Malung – Mora J20 5-2

 

Tisdag 14 augusti:
Timrå IK – MODO Hockey
BIK Karlskoga – Vita Hästen (Kristinehamn)
IF Björklöven – Skellefteå
Frölunda J20 – Hanhals
Malmö – Pantern (Limhamn)
 

Onsdag 15 augusti:
Hammarby – Vallentuna
Södertälje – Västervik
Troja-Ljungby – Halmstad
Mariestad – HC Dalen
Kiruna IF – Narvik
Helsingborgs HC – Rögle J20
Nyköping Gripen – Eskilstuna Linden
Västerås – Almtuna
Kiruna U16 – Luleå Dam
Brynäs – Djurgårdens IF (Tierp)
Tingsryd – Kalmar

 

Torsdag 16 augusti:
Frölunda – HV71 (Kungsbacka)
Boden – Piteå
Luleå – Kärpät (Kalix)
Tegs SK – SK Lejon
Malmö – Linköping (Tyringe)
Huddinge – Enköping
Mörrum – Tyringe
Kumla – Tyresö/Hanviken
Mora – Leksands IF (Älvdalen)
Rögle BK – Örebro (Köln)
Sport Vasa – IF Björklöven (Vasa Cup)
Östersund – Borlänge
Malung – Forshaga

 

Fredag 17 augusti:
Karlskrona – Kallinge/Ronneby
Langnau – Örebro (Köln)
Huddinge – Enköping
Rungsted – Helsingborgs HC
Oskarshamn – Västervik
RoKi – Kalix
Ässät – IF Björklöven (Vasa Cup)

 

Lördag 18 augusti:
HV71 – Färjestad BK
Skövde – Hanhals
AIK – Brynäs (Norrtälje)
Köln – Örebro
Hvidovre – Helsingborgs HC
Langnau – Rögle BK (Köln)
Sheffield – Timrå IK
Järfälla – Vallentuna
Väsby – Sollentuna (Järfälla)
Växjö Lakers – Linköping

 

Söndag 19 augusti:
Köln – Rögle BK
Sheffield – Timrå IK
Skövde – Hanhals
Enköping – Nyköping Gripen
Motstånd ej klart – Vallentuna (Järfälla)
 

Tisdag 21 augusti:
BIK Karlskoga – Södertälje
MODO J20 – Örnsköldsvik HF
Vimmerby – Mariestad

 

Onsdag 22 augusti
Huddinge – Lindlövens IF
Almtuna – Timrå IK
Kalpa – Karlskrona
HC Dalen – Skövde
Kalix – RoKi
Pantern – Västervik
Boden – Luleå J20
Tyringe – Jonstorp
Tyresö/Hanviken – Linden
Nyköping Gripen – Köping
Troja-Ljungby – Tranås
Skellefteå – Luleå
Örnsköldsvik HF – Tegs SK
Piteå – Vännäs

 

Torsdag 23 augusti:
Linköping – Djurgårdens IF
Almtuna – Södertälje
SK Lejon – Piteå
Brynäs – Mora (Hofors)
Frölunda – Leksands IF (Strömstad)
Kallinge-Ronneby – Kalmar

 

Fredag 24 augusti:
Frölunda – Färjestad BK (Strömstad)
HV71 – Rögle BK
Enköping – Väsby
Köping – Västerås
Kristianstad – Tyringe
Kalix – Piteå
Troja-Ljungby – Grums (Mariestad)
Mariestad – Herlev
Oskarshamn – Pantern
Narvik – Kiruna IF
Surahammar – Arboga (Köping)
Vimmerby – Hammarby
Peliitat – Karlskrona
Mörrum – Nybro

 

Lördag 25 augusti:
Enköping – Nyköping Gripen
Leksands IF – Färjestad BK (Strömstad)
Kalmar – Nybro
MODO Hockey – IF Björklöven (SCA Cupen, Sundsvall)
Visby – BIK Karlskoga
Köping – Surahammar
Arboga – Västerås (Köping)
Helsingborgs HC – Hvidovre
Hanhals – Forshaga
Herlev – Grums (Mariestad)
Mariestad – Troja-Ljungby
Hudiksvall – Östersund
Boden – Kiruna IF (Narvik)
Frisk-Asker – Borlänge
HC Dalen – Värnamo

 

Söndag 26 augusti
Stjernen – Borlänge
Tranås – Huddinge
SK Lejon – Vännäs
Narvik – Boden
Mariestad – Grums
Troja-Ljungby – Herlev (Mariestad)
Trångsund – Göta Traneberg

Tyresö/Hanviken – Kumla
Köping – Arboga
Västerås – Surahammar(Köping)
Sollentuna – Lindlövens IF

 

Måndag 27 augusti
Hanhals – Skövde

 

Tisdag 28 augusti:

Halmstad – Herlev
Lausanne – Luleå (Yverdon)
Skellefteå – MODO Hockey (Strömsund)
Örebro – Färjestad BK (Lindesberg)

 

Onsdag 29 augusti:
Segeltorp – Lindlövens IF
AIK – Vita Hästen (Åkersberga)
Pelicans – HV71
Vallentuna – Väsby
Linden – Tyresö/Hanviken
Jonstorp – Tyringe
Arboga – Enköping
Sollentuna – Köping
Forshaga – Malung
Mörrum – Helsingborgs HC
Skövde – HC Dalen
Örnsköldsvik HF – Vännäs
Kalmar – Kallinge-Ronneby

 

Torsdag 30 augusti:
Hanhals – Halmstad
Leksands IF – Tingsryd (Säter)
Geneve – Luleå (Yverdon)
Rungsted – Kristianstad
Japan – Luleå Dam (Umeå)
Tranås – Vimmerby
Rögle BK – Linköping (Helsingborg)
Timrå IK – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
CHL: Växjö Lakers – Bern
CHL: Wien – Frölunda

 

Fredag 31 augusti:
Färjestad BK – Brynäs (Karlskoga)
Pantern – Almtuna
Forshaga – Lindlövens IF
Helsingborgs HC – Jonstorp
Hudiksvall – Borlänge (Järvsö)
Timrå IK – IF Björklöven (SCA Cupen, Sundsvall)
Västervik – Tranås
MODO Hockey – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
Rödovre – Kristianstad
Djurgården Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Brynäs Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Västerås – Södertälje
CHL: Bolzano – Skellefteå
CHL: Malmö – Minsk
CHL: Trinec – Djurgårdens IF
Björklöven Dam – Luleå Dam
Japan – MODO Dam (Umeå)
Östersund – Brunflo
Köping – Segeltorp

Lördag 1 september:
HV71 Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
Stavanger Dam – Leksand Dam (Trollhättan)
BIK Karlskoga – Stjernen
Mörrum – Nybro
MODO Dam – Luleå Dam (Umeå)
Björklöven Dam – Japan
IF Björklöven – Mora (SCA Cupen, Sundsvall)
Fribourg – Luleå (Yverdon)
HPK – HV71
Rödovre – Almtuna
Timrå IK – MODO Hockey (SCA Cupen, Sundsvall)
Västervik – Vimmerby
Hvidovre – Tyringe
Surahammar – Sollentuna
Kiruna AIF – Kalix HC (DM Norrbotten, Kiruna)
Piteå HC – Kiruna IF (DM Norrbotten, Kiruna)
Kalix HC – Piteå HC (DM Norrbotten, Kiruna)
Kiruna IF – Kiruna AIF (DM Norrbotten, Kiruna)
Köping – Väsby
Frölunda J20 – Hanhals
CHL: Växjö Lakers – Salzburg
CHL: Zürich – Frölunda
Kalmar – Visby-Roma

Söndag 2 september:
Lindlövens IF – Huddinge
Vita Hästen – Sparta Sarpsborg
Japan – Luleå Dam (Umeå)
Björklöven Dam – MODO Dam
HC Dalen – Troja-Ljungby
CHL: Malmö – TPS Åbo
Nybro – Visby-Roma
CHL: Storhamar – Djurgårdens IF
Hammarby – Kumla
Grums – Malung
Kiruna AIF – Piteå HC (DM Norrbotten, Kiruna)
Kiruna IF – Kalix HC (DM Norrbotten, Kiruna)
Nyköping Gripen – Enköping
Sollentuna – Surahammar
Eskilstuna Linden – Arboga
CHL: Tychy – Skellefteå
Vännäs – Örnsköldsvik HF
Borlänge – Östersund
Halmstad – Helsingborgs HC

 

Tisdag 4 september:
Karlskrona – Västervik
Göta Traneberg – Trångsund
Tingsryd – Kallinge-Ronneby
Linköping – Örebro
Östersund – Hudiksvall (Strömsund)

 

Onsdag 5 september:
HC Dalen – Mariestad
Boden – Timrå IK
Halmstad – Troja-Ljungby
Vimmerby – Tranås
Enköping – Arboga
Tyresö Hanviken – Väsby
Luleå J20 – Kiruna IF
Tyresö/Hanviken – Väsby
Vännäs – Piteå
Helsingborgs HC – Mörrum
Segeltorp – Köping
Huddinge – Kumla
Skövde – Forshaga
Sollentuna – Vallentuna
Tegs SK – Örnsköldsvik HF

 

Torsdag 6 september:
Linköping – Färjestad BK (Mjölby)
Luleå – Timrå IK
Mora – Brynäs (Borlänge)
Rögle BK – Tingsryd (Tyringe)
Södertälje – AIK
Vita Hästen – Västervik
Örebro – HV71 (Arboga)
CHL: Bern – Växjö Lakers
CHL: Frölunda – Zürich
CHL: Minsk – Malmö
CHL: Skellefteå – Tychy

 

Fredag 7 september:
BIK Karlskoga – Mariestad
Kallinge-Ronneby – Karlskrona
Leksands IF – Västerås (Södertälje)
Kristianstad – Oskarshamn
Boden – Asplöven
Tyringe – Mörrum
Hallsberg – Kumla
Lindlövens IF – Enköping
Piteå – Kalix
CHL: Djurgårdens IF – Trinec
Nybro – Kalmar

 

Lördag 8 september:
AIK – Västerås (Södertälje)
Södertälje – Leksands IF
Herlev – Halmstad
Kristianstad – Kallinge-Ronneby
Oskarshamn – Karlskrona (Kristianstad)
Borlänge – Hudiksvall
CHL: Frölunda – Wien
CHL: Salzburg – Växjö Lakers
Kumla – Hammarby
Vännäs – Piteå
Surahammar – Hammarö
CHL: Skellefteå – Bolzano
CHL: TPS Åbo – Malmö
HC Dalen – Segeltorp

 

Söndag 9 september:
Nyköping Gripen – Motstånd ej klart
HV71 – Rögle BK
Huddinge – Tranås
Arboga – Eskilstuna Linden
Troja-Ljungby – HC Dalen
Leksands IF – AIK (Södertälje)
Köping – Sollentuna
Södertälje – Västerås
Kiruna IF – Asplöven
Malung – Grums
CHL: Djurgårdens IF – Storhamar
Vimmerby – Kalmar
Kristianstad – Karlskrona
Kallinge-Ronneby - Oskarshamn (Kristianstad)

 

Tisdag 11 september:
Halmstad – Hanhals
Brynäs – Timrå IK (Hudiksvall)
Segeltorp – Väsby
Färjestad BK – Mora (Hagfors)
Luleå – IF Björklöven
Tranås – Troja-Ljungby
Rögle BK – Karlskrona

 

Onsdag 12 september
Forshaga – Skövde
Tranås – Troja-Ljungby
Mariestad – Vimmerby
Hammarö – Surahammar
Köping – Nyköping Gripen
Tyresö/Hanviken – Vallentuna

 

Torsdag 13 september:
Karlskrona – Motstånd ej klart
Vita Hästen – AIK
Vännäs – IF Björklöven
Örnsköldsvik HF – MODO Hockey

 

Fredag 14 september:
Almtuna – Västerås
Södertälje – BIK Karlskoga
Västervik – Pantern

 

Lördag 15 september:
Tingsryd – Oskarshamn

Share this
SHL, Djurgården

Efter genombrottet vill Marcus ta nästa kliv

Det började i skridskoskolan i Tyresö – och det började i brorsans fotspår. Sedan har resan gått via Huddinge och Nacka innan det blev Djurgården och där har han nu fått sitt definitiva genombrott...

HockeyAllsvenskan, BIK Karlskoga

Ingen Wiklander i BIK Karlskoga

Johan Wiklander har tränat med Karlskoga i en dryg vecka men nu står det klart att veteranforwarden lämnar klubben.

Djurgården, HockeyAllsvenskan, Almtuna

Almtuna plockar in Johansson

Almtuna har gjort klart med Djurgården om att låna in unga och talangfulla backen Simon Johansson hela kommande säsong.

HockeyAllsvenskan, BIK Karlskoga, Vita Hästen

Vita Hästen förstärker med Rommel

Vita Hästen fortsätter att fylla på truppen. Nu har klubben gjort klart med forwarden Henrik Rommel som ansluter från BIK Karlskoga.

Dagens matcher

Games By Date 2018-08-14
Group / Time Game Result Venue
Preseason games
19:00 IF Malmö Redhawks - IK Pantern Limhamns Ishall
19:00 Bofors IK Karlskoga - HC Vita Hästen Björkhallen
19:00 IF Björklöven - Skellefteå AIK A3 Arena
J20 Preseason Syd, Svenska Ishockeyförbundet
19:30 Karlskrona HK - Tingsryds AIF NKT-Arena Karlskrona
19:45 Frölunda HC - Hanhals IF A-lag Slottskogsrinken

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt hockey@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.