Back to top

Damkronornas OS-trupp

Huvudcoachen Leif Boork har presenterat Damkronornas preliminära trupp till OS. Damernas OS-turnering spelas under tiden den 10-22 februari i Kwandong Hockey Centre och Gangneung Hockey Centre, PyeongChang, Sydkorea.
Sverige samlas på Arlanda flygplats onsdagen den 31 januari för avresa till Sydkorea.

Truppen

Målvakter

  1. Grahn Sara

30. Murase Minatsu

35. Berglind Sarah

 

Backar

  2. Alasalmi Emmy
  5. Fällman Johanna

  7. Olofsson Johanna

  8. Svedin Annie

10. Ramboldt Emilia

12. Nylén-Persson Maja

13. Lundberg Elin

 

Forwards

  6. Hjalmarsson Sara

14. Küller Sabina

15. Johansson Lisa

16. Winberg Pernilla

18. Borgqvist Anna

19. Lindh Maria

20. Rask Fanny

21. Udén Johansson Erica

23. Stenberg Rebecca

24. Grahm Erika

26. Olsson Hanna

27. Nordin Emma

29. Carlsson Olivia

 

Tidsskillnad

När klockan 13.00 i Sydkorea är klockan 05.00 i Sverige. När klockan är 21.00 i Sydkorea är klockan 13.00 i Sverige.

 

Spelprogrammet

 

4-6/2 2018. Landskamper i Incheon Sheonhak Ice Rink, Incheon, Sydkorea, inför OS i Kwandong Hockey Centre och i Gangneung Hockey Centre, PyeongChang, Sydkorea

 

Söndagen den 4 februari 2018

4/2 klockan 18.00 Sydkorea-Sverige, Incheon Sheonhak Ice Rink

 

Tisdagen den 6 februari 2018

6/2 klockan 18.00 Sverige-Ryssland, Incheon Sheonhak Ice Rink

 

10-22/2 2018. OS i Kwandong Hockey Centre och i Gangneung Hockey Centre, PyeongChang, Sydkorea

Grupp A: USA, Kanada, Finland, Ryssland

Grupp B: Sverige, Schweiz, Japan, Sydkorea

 

Lördagen den 10 februari 2018

10/2 klockan 16.40 Japan-Sverige, Kwandong Hockey Centre

 

Måndagen den 12 februari 2018

12/2 klockan 21.10 Sverige-Sydkorea, Kwandong Hockey Centre

 

Onsdagen den 14 februari 2018

14/2 klockan 12.10 Sverige-Schweiz, Kwandong Hockey Centre

 

Lördagen den 17 februari 2018

17/2 klockan 12.10 Kvartsfinal 1, Kwandong Hockey Centre

17/2 klockan 16.40 Kvartsfinal 2, Kwandong Hockey Centre

 

Måndagen den 19 februari 2018

19/2 klockan 13.10 Semifinal 1, Gangneung Hockey Centre

19/2 klockan 21.10 Semifinal 2, Gangneung Hockey Centre

 

Onsdagen den 21 februari 2018

21/2 klockan 16.40 OS-bronsmatch, Kwandong Hockey Centre

 

Torsdagen den 22 februari 2018

22/2 klockan 13.10 OS-final, Gangneung Hockey Centre

 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid

 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

 

Share this
SHL, HockeyAllsvenskan

Öppet brev till svensk hockeys makthavare

Supportrarna till klubbarna i SHL och HockeyAllsvenskan har gått samman och skrivit ett öppet brev.

HockeyAllsvenskan, Tingsryd

Ljusteräng får lämna Tingsryd

Tingsryd ligger sist i HockeyAllsvenskan och nu väljer klubben att entlediga huvudtränaren Per Ljusteräng.

SHL, Rögle

Anderson lämnar Rögle

Rögle BK och Matt Anderson har idag gemensamt kommit överens om att bryta kontraktet. Den skadade centern återvänder nu hem till USA för att operera sin skada och därefter väntar rehabilitering....

SHL, Färjestad

Grundel ställer in säsongen

Färjestadsbacken Anton Grundel kommer inte spela hockey den kommande säsongen.
– Jag måste tillbaka i livet först och främst, säger han till Färjestads webbsida.

Dagens matcher

Games By Date 2018-10-20
Group / Time Game Result Venue
J20 SuperElit Södra
12:30 Örebro HK - Växjö Lakers HC 3 - 4 Behrn Arena
HockeyEttan Norra
15:00 Örnsköldsvik HF - Piteå HC 2 - 3 Fjällräven Center
HockeyEttan Västra
15:00 Kumla HC - Lindlövens IF 5 - 1 ICA Maxi Arena
J20 SuperElit Norra
15:00 Luleå HF - MODO Hockey 6 - 3 COOP Arena (B)
SHL
15:15 Rögle BK - Timrå IK 3 - 1 Lindab Arena
15:15 Frölunda HC - HV 71 4 - 1 Scandinavium
15:15 Luleå HF - IF Malmö Redhawks 3 - 1 Coop Norrbotten Arena
SDHL
15:30 Linköping HC - Luleå HF 4 - 5 Stångebro Ishall
16:00 Göteborg HC - Leksands IF 0 - 5 Angered Arena
HockeyEttan Norra
16:00 Tegs SK Hockey - Asplöven HC 5 - 4 A3 Arena
16:00 Östersunds IK - Bodens HF 2 - 5 Östersund Arena Hall A
16:00 Vännäs HC - Kiruna IF 6 - 2 Vännäs Ishall
HockeyEttan Södra
16:00 IF Troja/Ljungby - Kallinge-Ronneby IF 2 - 1 Ljungby Arena A-hallen
HockeyEttan Västra
16:00 Surahammars IF - Mariestad BoIS HC 2 - 3 Surahallen
SHL
18:00 Mora IK - Växjö Lakers HC Jalas Arena
18:00 Brynäs IF - Örebro HK Gavlerinken Arena
18:00 Färjestad BK - Djurgårdens IF Löfbergs Arena
J20 SuperElit Norra
15:00 Västerås IK - AIK 6 - 4 ABB Arena Nord
11:00 Brynäs IF - Djurgårdens IF 5 - 2 Gavlerinken Arena
12:00 Skellefteå AIK - Timrå IK 1 - 4 Skellefteå Kraft Arena
J20 SuperElit Södra
12:00 Linköping HC - IF Malmö Redhawks 2 - 5 Stångebro Ishall
J20 SuperElit Norra
13:00 Leksands IF - Mora IK 5 - 0 Tegera Arena
J20 SuperElit Södra
13:00 HV 71 - Frölunda HC 4 - 3 Kinnarps Arena
16:00 Södertälje SK - Rögle BK 3 - 2 Scaniarinken
SDHL
17:00 HV 71 - Brynäs IF 6 - 1 Billingehov
17:00 AIK - MODO Hockey Ulriksdals IP Hall 3
J20 SuperElit Södra
12:30 Färjestad BK - Karlskrona HK 4 - 3 Löfbergs Arena

Tidningen HOCKEY.SE är den förlängda armen till Tidningen HOCKEY.

Tidningen HOCKEY.SE produceras precis som Tidningen HOCKEY av Ågrenshuset. Kontakt hockey@agrenshuset.se

Ågrenshuset är ett helserviceföretag inom kommunikation och marknadsföring av alla slag. Vi hjälper våra kunder att synas på ett sätt som göra att de når sina mål. Vi behovsanpassar och levererar just de produkter och tjänster som ger rätt stöd beroende på varje unikt behov.